son haber | açılış sayfam yap | sık kullanılanlara ekle

Coin Comments

_  CUMHURIYET
2  MILLIYET
7  HÜRRIYET RSS
_  ODATV
2  AA
7  HABERTÜRK


Genç isçi çalistigi insaatta yasamina son verdi

Izmir'in Tire ilçesinde 24 yasindaki bir insaat isçisi, çalistigi insaatta yasamina son verdi.

Izmir'in Tire ilçesinde 24 yasindaki insaat isçisi Oktay D. çalistigi insaatta kendisini iple havalandirma bosluguna asarak yasamina son verdi. 

Evli ve iki çocuk babasi Oktay D., dün 15.00 siralarinda, mesai arkadaslari tarafindan çalistigi insaatin havalandirma boslugunda, iple asili halde bulundu. Oktay D.'yi asili oldugu yerden indiren arkadaslari, durumu 112 Acil Servis ve polise bildirdi. Insaata gelen saglik ekipleri, genç isçinin yasamini yitirdigini belirledi.

Intihar ettigi tespit edilen Oktay D.'nin cansiz bedeni, savci ve polisin olay yerindeki incelemenin ardindan otopsi için Izmir Adli Tip Kurumu Morgu'na kaldirildi. 


Soylu polis tacizini savunmaya devam ediyor: Görevini yapti

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Ankara'da TAYAD'in eyleminde Merve Demirel'i gözaltina alirken taciz eden polisin görevini yaptigi savundu. Soylu 'Almis, getirmis, arabanin içine koymaya çalisirken o arada ters bir hareket yapmaya çalisinca eli farkli bir yere gidip onu oradan arabaya itmeye çalisiyor' ifadelerini kullandi.

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Ankara Sakarya Caddesi'nde TAYAD'in eyleminde Merve Demirel'i gözaltina alirken taciz etmesi görüntüleriyle ilgili olarak "Böyle bir sey olsa biz buna karsi çikariz. Ama bir insan görevini yaparken görevini yapmasi elestirilir mi?" dedi.

Yozgat'ta muhtarlarla yaptigi toplantida konusan Soylu, "Ayni diller yine söylenmeye baslamis. Birkaç gündür, benim görevini yapan polisime taciz iftirasi atiyorlar. Tacizci olsa ilk önce biz müdahale ederiz. Karga tulumba almis direnmis, 'Kardesim ne olursun direnme.' diye de söylemis. Almis, getirmis arabanin içine koymaya çalisirken o arada ters bir hareket yapmaya çalisinca eli farkli bir yere gidip onu oradan arabaya itmeye çalisiyor. Bütün sol tüfekler, bütün sol yazarlar, bana Mehmet Bekaroglu 'Allah belani versin' dedi" ifadelerini kullandi.

'BIR MILLETVEKILI IÇISLERI BAKANI'NA ALLAH BELANI VERSIN DER MI?'

Soylu "Allahinizi seversiniz, ben ne demisim görevini yapmaya çalisana, bir adama. Görevini yapmaya çalisiyor. Böyle bir sey olsa biz buna karsi çikariz ama bir insan görevini yaparken görevini yapmasi elestirilir mi? Bir milletvekili bir Içisleri Bakanina 'Allah belani versin.' der mi? Ne demisim, 'Bu aile proje bir aile' demisim. Babasi FETÖ'den ihraç, kizi DHKP-C'den yillardir takip ediliyor. Bu eylemi yapan kisi de TAYAD denilen asiri sol örgüt ve esas itibariyla yillarca cezaevleri üzerinden bu ülkede bir seyler olusturmaya çalisan ayni zamanda da asiri sol örgüt mensubu, bir de ilahiyat fakültesinde okuyor. Bu bir oyun. Bu bir tezgah degil de nedir?" diye konustu.

Polisin haksiz yere tacizle suçlandigini savunan Bakan Soylu, söyle konustu:

"Demisler ki 'Görüntüleri izleyince kanim dondu.' Bir polisi tacizci yapmak hangi vicdana, hangi ahlaka sigar. Kanin dondu öyle mi? Bu nasil kandir ki PKK'li terörist, kaçirdigi 13 yasindaki erkek çocuga tecavüz edince donmuyor da üç tane DHKP-C'liye müdahale eden polis görüntüsüyle donuyor. Elimizde teslim olan çocuklarin ifadeleri var. 13 yasinda erkek çocuk, magarada yasça büyük teröristlerce tecavüze ugruyor, konusmasin diye de infazla tehdit ediliyor. Hatta ayni muamele basina gelen bir baska çocuk, örgütün sözde hapishanesine tikiliyor. Onlarin yaptiklari, taciz tecavüz olmuyor. Güya milletvekilisin, bir taraftan o eski Diyarbakir Barosu Baskani olan avukat Sezgin Tanrikulu, bir taraftan Mehmet Bekaroglu. Mehmet Bekaroglu denen adam, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 'Kefere Kemal' dedi, Kemal Atatürk'ün partisinde siyaset yapiyor. Ona söz söylemeyecekler, ondan sonra gelecek, bu adamin Içisleri Bakanina 'Senin Allah belani versin' dedigi lafi gelip bu ülkede alkislayacaklar. Böyle bir sey var mi? Hangi vicdana sigar?"

ILGILI HABER
Gözalti sirasinda taciz yapan polise Ankara Barosu’ndan suç duyurusu
ILGILI HABER
Polisten kadin eylemciye gözaltinda cinsel saldiri
ILGILI HABER
CHP'li Bekaroglu hakkinda Soylu'ya hakaretten fezleke


Devrimci Küba Hükümeti'nden 'Venezuela' açiklamasi: Uluslararasi kamuoyuna çagri

Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti tarafindan, Venezuela'nin etrafinda silah ve mühimmat yiginagi yapmis olan ABD'nin 'insani yardim' adi altinda ülkeye askeri müdahale planlarini sertçe kinayan ve uluslararasi kamuoyuna emperyalist girisimlere karsi muhalefete çagiran bir açiklama yapildi.

Venezuela'ya karsi ABD'nin emperyalist saldirilari sürerken, Devrimci Küba Hükümeti'nden bir açiklama geldi. 

ABD tarafindan Venezuela çevresine silah ve mühimmat yiginagi yapildigina ve "insani yardim" adi altindaki askeri müdahale planlarini sert bir dille kinayan Küba Devrimci Hükümeti, uluslararasi kamuoyunu emperyalist girisimlere karsi muhalefete çagirdi. 

Açiklamanin tam metni söyle: 

Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti, ABD hükümetinin Bolivarci Venezuela Cumhuriyeti’ne karsi artan baskilar ve eylemlerle “insani müdahale” adi altinda baslattigi askeri macerayi kinamakta ve uluslararasi kamuoyunu bu sürecin durdurulmasi için harekete geçmeye çagirmaktadir.

 

6-10 Subat 2019 tarihleri arasinda, birçok askeri hava tasima araci Porto Riko’daki Rafael Miranda havaalanina, Dominik Cumhuriyetindeki San Isidro hava üssüne ve stratejik konumu olan diger Karayip adalarina bu ülkelerin hükümetlerinden habersiz olarak uçuslar gerçeklestirmistir. Bu uçaklar Özel Operasyon Birliklerinin ve ABD Deniz Piyade birliklerinin bulundugu ABD askeri tesislerinden havalanmistir. Bu birlikler gizli operasyonlar için kullanilmaktadir, hatta bazen baska ülkelerin liderlerini hedef almaktadir.

 

ABD’dekiler dahil olmak üzere medya ve politik çevreler, bu hükümetteki savas çikarma amaciyla eylemler gerçeklestiren ve iftiralar atan asiri uç figürlerin ipligini pazara çikarmistir. Bunlardan bazilari, ABD Ulusal Güvenlik Danismani John Bolton ve Bati Yarim Küre Iliskileri Ofisi Ulusal Güvenlik Konseyi Direktörü Mauricio Claver-Caron, Florida’daki Küba karsiti mafyanin suç ortagi senatör Marco Rubio’dur. Bu kisiler Venezuela’da bir kisinin kendisini yasa disi bir sekilde baskan ilan etmesiyle baslayan hükümet darbesi için tüm adimlari Washington’daki ofislerinde planlayip, organize etmisler ve bu darbe girisimi için gerekli fonlari saglamislardir.

 

Bu kisiler, bireysel olarak veya ABD Disisleri araciligiyla birçok hükümete, Venezuela’da yeni baskanlik seçimleri yapilmasi çagrisini desteklemeleri ve bir parlamento üyesi olarak sadece 97 bin oy almis bir gaspçinin, geçtigimiz Mayis ayinda yapilan seçimlerde 6 Milyon Venezuelalinin oyunu alarak anayasal olarak baskan seçilen Nicolas Maduro yerine baskan olarak taninmasi için inanilmaz baskilar uygulamislardir.

 

Darbeye karsi olan Bolivarci ve Chavezci halkin direnisinin ardindan gerçeklesen kitlesel gösteriler Baskan Maduro’ya olan destegin ve Ulusal Bolivarci Silahli Kuvvetlerin sadakatinin kaniti olmustur. Bunun ardindan ABD hükümeti uluslararasi siyaset ve medya kampanyasini siddetlendirmis ve Venezuela’ya karsi tek tarafli ekonomik önlemler dayatmistir. Bunlardan bir tanesi de Venezuela’nin üçüncü ülkelerdeki milyarlarca dolari bulan kaynaklarinin dondurulmasi ve bu halkin petrol gelirlerinin çalinmasidir. Bu adimlar derin insani yaralara ve halkin ciddi yoksunluklar yasamasina yol açmaktadir.

 

Bu zalim ve haksiz yagmaya ek olarak, ABD insani yardim söylemini kullanarak Venezuela’ya karsi askeri bir saldirganlik baslatmaya ve egemen bir ülkenin topraklarinda cebir, güç ve tehdit yoluyla sözde bir insani yardim bölgesi olusturmaya çalismaktadir. Bu Washington tarafindan uygulanan ve ciddi ekonomik hasarlara yol açan kusatmadan bin kat daha asagilikça bir girisimdir. 

 

Gaspçi ve kendinden menkul “baskan” utanmaz bir biçimde “insani yardimi” alabilme bahanesiyle ABD askeri müdahalesi için çagri yapma egiliminde oldugunu açikladi ve egemen bir ulusun bu manevrayi reddetmesi gibi onurlu bir hareketi “insanlik karsiti suç” olarak niteledi.

 

ABD’deki üst düzey makamlar küstah ve haddini bilmez bir sekilde, her gün bize konu Venezuela oldugunda “askeri eylem dahil her ihtimalin masada oldugunu” hatirlatmaktaydi.

 

Bahane üretme sürecinde, ABD hükümeti yalan ve iftiralarla dolu bir taslak karari BM Güvenlik Konseyi’ne sundu. Bu karar taslaginda, ikiyüzlülükle Venezuela’daki “insan haklari ve insani durum”, “insani yardimin ulastirilmasinin engellenme çabalari Venezuelali mülteci ve göçmenlerin durumu”, “barisçil eylemcilere karsi orantisiz güç kullanimi, bölgesel barisin ve güvenligin bozulmasi” konularindan derin endise duyuldugundan ve “gerekli adimlarin atilmasi” gerektiginden bahsediliyordu.

 

ABD’nin zor yoluyla “uluslararasi gözlem altinda” bir “insani koridor” olusturmak ve “sivillerin korunmasi görevi” kavraminin yardimiyla “bütün gerekli adimlari atmak” için gidilecek yolun taslarini dösedigi oldukça açiktir.

 

ABD’nin Yugoslavya, Irak ve Libya’ya karsi baslattigi savaslarin öncesinde benzer bahanelere basvurdugu ve benzer davranislarda bulundugu ardindan ise bu savaslarin inanilmaz insani kayiplara ve acilara neden oldugunu da bir kez daha hatirlatmak gerekir.

 

ABD hükümeti, Bizim Amerikamizdaki emperyalist hegemonyasinin önündeki en büyük engel olan Bolivarci ve Chavezci Devrim’i ortadan kaldirarak Venezuela halkinin elinden dünyadaki en büyük petrol rezervini ve stratejik dogal kaynaklari söküp almaya çabalamaktadir.

 

Meksika, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Küba, Honduras ve yakin zamanda Granada ve Panama’da, ABD’nin organize ettigi askeri müdahaleler dolayisiyla ortaya çikan acilarin ve çilelerin tarihini unutmak imkânsizdir.

 

14 Temmuz 2017’de General Raul Castro Ruz’un da uyardigi gibi; “Venezuela’ya yönelik saldirganlik ve darbe vahseti ‘Bizim Amerika’mizin hepsine zarar verir ve ancak bizi bölerek halklarimiz üzerinde tahakküm kurmaya çalisanlarin çikarinadir. Bu kisiler dünyanin baska bölgelerinde yaptiklari gibi bölgemizde de sonuçlari öngörülemez çatismalar yaratmaktan kaçinmazlar.”

 

Tarih bölgemizdeki yeni bir emperyalist askeri müdahaleyi ve bu müdahaleye sorumsuzca ortak olanlari agir bir biçimde mahkûm edecektir.

 

Bugün Venezuela’da Latin Amerika’nin Karayiplerin ve Güney halklarinin egemenligi ve onuru tehdit altindadir. Ayni sekilde uluslararasi hukukun ve Birlesmis Milletler Sözlesmesi’nin kurallari da tehdit altindadir. Bugün hükümetlerin mesruluk ve egemenliginin kaynagi belirlenmektedir; bu kaynak kendi halklarinin iradesi midir yoksa yabanci güç odaklari tarafindan taninmalari midir?

Devrimci hükümet, 2014’te CELAC’in devlet ve hükümet baskanlari tarafindan Latin Amerika ve Karayipler’in Baris Bölgesi ilani sirasinda ortaya çikan prensipler çerçevesinde Venezuela’da ve bölgede barisin savunulmasi için uluslararasi eylem çagrisi yapmaktadir.

 

Ayni sekilde, Meksika, Uruguay, Bolivya ve CARICOM tarafindan ortaya çikartilan ve son açiklamasinda uluslararasi iliskilerde iç islerine müdahale etmeme, devletlerin esitligi ve çatismalarin barisçil çözümü prensiplerini temel alarak Venezuela’da barisi korumaya çalisan Montevideo Mekanizmasi inisiyatifini selamlamakta ve desteklemektedir.

 

Devrimci Hükümet, Baskan Maduro Moros ve uluslararasi kamuoyu tarafindan söz konusu inisiyatife dair olumlu yaklasimi da selamlamaktadir ve ABD hükümetin bu gibi çesitli inisiyatifler tarafindan olusturulmaya çalisilan diyalog ortamini kategorik olarak reddetmesi konusunda endiselidir.

 

Devrimci Hükümet Anayasal Baskan Nicolas Maduro Moros’la, Bolivarci ve Chavezci Devrim’le ve Venezuela halkinin askeri ve sivil birligi ile kosulsuz ve kararli dayanisma duygularini tekrarlamakta ve dünyanin diger halklarina ve hükümetlerine barisi savunma ve Latin Amerika ve Karayipler’deki -Rio Bravo’dan Patagonya’ya kadar- bütün halklarin çikarlarina, egemenligine ve bagimsizligina zarar verecek yeni bir askeri emperyalist müdahaleye karsi bütün politik ve ideolojik farkliliklari asan bir biçimde birlesik bir muhalefet olusturma çagrisi yapmaktadir.

Havana, 12 Subat 2019


Hindistan'da sahte içkiden ölenlerin sayisi 50'ye yükseldi

Hindistan'in kuzeydogusunda sahte içkiden hayatini kaybedenlerin sayisi 50'ye çikti.

Polis yetkilileri, Assam eyaletine bagli Golaghat ve Jorhat bölgelerinde sahte içkiden 36 kisinin daha yasamini yitirmesiyle ölü sayisinin 50'ye yükseldigini belirtti.

Sahte içki yapimindan sorumlu tutulan 5 kisinin gözaltina alindigi bildirildi.

Uttar Prades ve Uttarakhand'da bu ay sahte içkiden 99 kisi ölmüstü.


Merkez Bankasi kâri bu yil erken açiklandi: Seçim ekonomisine kaynak mi yapilacak?

Merkez Bankasi'nin bilançosu bu yil, alisik olunmayan bir sekilde erken açiklandi. Bilançonun Subat ayinda yayimlanmasi, alisilmis bir uygulama degil. Bankanin 56.2 milyar lira olarak açiklanan kârin 33.3 milyari Hazine'ye aktarildi. BU islemlerin erken yapilmasi, akillara 'bu para seçim kaynagi olarak mi kullanilacak' sorusunu getirdi.

Merkez Bankasi'nin bugün yayimlanan bilançosunda 2018 yili kâri 56.2 milyar lira olarak açiklandi.

Merkez Bankasi'nin kâri, her yilin ilk çeyreginde belirleniyor. Genel Kurul, ana sözlesmesine göre Nisan aylarinda toplaniyor. Elde edilen kârin, yüzde 12’sini geçmemek üzere paydaslar arasinda dagitilmasina, kalaninin Hazine'ye aktarilmasina karar veriliyor.

BU YIL FARKLI UYGULAMA

Bu yil ekonomik kriz, nakit sikisikligi ve seçimler nedeniyle bu süreç farkli isletildi. Genel Kurul Ocak ayinda olaganüstü toplandi. Ana sözlesme degistirilerek genel kurul toplantilarinin her yilin ilk üç ayinda yapilmasi öngörüldü. Yilin ilk dokuz ayi üzerinden tahminen 37 milyar lira kâr elde edecegi hesabi yapilarak Ocak ayi içinde Hazineye 33.3 milyar lira aktarildi. Kâri netlesmedigi, Genel Kurul'da bu tutarin avans olarak aktarilacagi karari aldirildi.

Bugün açiklanan bilançoda yaklasik 19 milyar lira fazlasiyla 56.2 milyar lira kâr ettigi görülüyor.

AMAÇ HAZINE'YE KAYNAK AKTARMAK MI?

Bilançonun Subat ayi içinde yayimlanmasi, alisilmis bir uygulama degil. Geçtigimiz yil bilanço 27 Mart 2018’de yayimlanmisti. Hazineye 19 milyar lira yeni bir kaynak aktarilabilmesi amaciyla böyle bir yola basvuruldugu anlasiliyor.

Merkez Bankasi, 2016 yilinda 9.5 milyar lira kâr açiklamis 6.4 milyar lirasi Hazine'ye aktarilmisti. 2017 yilinda 18.3 milyar lira kâr açiklamis 12 milyar lirasi Hazine'ye aktarilmisti. 2018 yilinda açiklanan bilançoya göre 50 milyar liranin üzerinde kaynak aktarilabilecek.


Restoranda gida zehirlenmesi: 17'si çocuk 80 kisi tedavi altina alindi

Karabük'te, yedikleri yemegin ardindan zehirlenme belirtileri göstererek hastanede tedavi altina alinanlarin sayisi 80'e çikti. Vali Fuat Gürel hastanede tedavi altina alinanlarin 17'sinin çocuk oldugunu belirtti.

Karabük Kent Meydani'nda bulunan esnaf çadirindaki bir restoranda yemek yedikten sonra mide bulantisi ve bas agrisi sikayetiyle hastaneye basvuranlarin sayisi artiyor.

SAYI ARTABILIR

Aksam saatlerinden itibaren kentteki çesitli hastanelere gelen hastalarin sayisi 74'e yükseldi. Genel durumlari iyi olan hastalarin tedavileri sürerken, sayinin artabilecegi belirtiliyor.

VALI GÜREL: PILAV VE TAVUKTAN KAYNAKLANDIGINI DÜSÜNÜYORUZ

Bu arada olayin ardindan Karabük Valisi Fuat Gürel, Emniyet Müdürü Sirri Tug ve Il Saglik Müdürü Ahmet Sari hastanelerdeki vatandaslari ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldi. Hastane çikisinda gazetecilere açiklamalarda bulunan Vali Gürel, aksam saatlerinden itibaren zehirlenme süphesiyle hastanelere basvuran kisi sayisinin 74'e ulastigini bildirdi. Hastalarin hizli bir sekilde tedavilerine baslandigini aktaran Gürel, "Su an için toplam 74 kisi müracaat etmis, hizli bir sekilde tedavi süreçlerine baslandi. Allah'a sükür herhangi bir sikinti yok. Bunlardan 17'si çocuk. Esnaf günleri çadirinda yedikleri pilav ve tavuktan kaynaklandigini düsünüyoruz" diye konustu.

Vali Gürel, vatandaslarin durumlarinin iyi oldugunu, ancak tedbir amaciyla müsahede altinda tutulduklarini kaydetti.


Hulusi Akar Pentagon'da: ABD Savunma Bakan Vekili ile görüstü

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile görüstü.

Milli Savunma Bakanligi'nin internet sitesinden yapilan açiklamaya göre, Milli Savunma Bakani Akar ile ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Pentagon'da bir araya geldi. Ikili ve heyetler arasi gerçeklestirilen görüsmelerde, Genelkurmay Baskani Orgeneral Yasar Güler ile ABD Genelkurmay Baskani Orgeneral Joseph Dunford da yer aldi.

Bakanligin açiklamasinda Akar ve Shanahan arasindaki görüsmede, "savunma alaninda ikili isbirligi, Suriye'de ISID'e karsi yürütülen operasyonlar, ABD tarafindan YPG'ye verilen destekle ilgili Türkiye'nin endiseleri de dahil olmak üzere çesitli konularin ele alindigi" belirtildi.

Görüsmede Akar'in "Suriye'nin siyasi birligi ve toprak bütünlügünün saglanmasina yönelik isbirliginin önemine degindigi ve Türkiye'nin PKK, YPG, PYD, ISID ve FETÖ ile mücadeledeki kararliligini vurguladigi" kaydedildi.

Ikilinin görüsmede, "ülkeleri arasinda köklü geçmise sahip stratejik ortakligin ve Afganistan, Kosova, Irak ve NATO'nun deniz faaliyetleri dahil olmak üzere NATO ittifaki içerisinde devam eden isbirliginin önemini yineledigi" ifade edildi.


Beklenen kar Trakya'dan girdi: Ulasimda aksamalar görüldü

Kirklareli'nin yüksek kesimlerinde gece boyunca kar yagisi etkili oldu. Hava sartlarinin olumsuzlugu nedeniyle ulasimda aksamalar görüldü.

Balkanlar'dan gelen soguk ve yagisli hava aksam saatlerinde baslayan saganagi kara çevirdi.

Etkili sekilde yagan kar kisa sürede Dereköy Sinir Kapisi ile Demirköy ve Kofçaz ilçelerini beyaza bürüdü.

Hava sicakliginin sifirin altinda 1 derece ölçüldügü bölgede kar yagisi tipi seklinde devam ediyor.

ULASIMDA AKSAMA

Hava sartlarinin olumsuzlugu nedeniyle ulasimda aksamalar görülüyor. Pek çok araç tipi nedeniyle yolda kalirken, Kofçaz'da yoldan çikan bir aracin devrilmesi sonucu sürücüsü yaralandi.

Karayollari 15. Sube Sefligi ile Il Özel Idaresi ekipleri, yagisin etkili oldugu bölgelerde çalisma yürütüyor.


Venezuela, Kolombiya sinirini kapatti

Venezuela hükümeti, Kolombiya'nin ciddi ve yasa disi tehditlerini gerekçe göstererek bu ülkeyle olan siniri geçici olarak kapatma karari aldi.

Venezuela Devlet Baskan Yardimcisi Delcy Rodriguez, sosyal medya hesabindan yaptigi açiklamada, "Kolombiya hükümetinden gelen Venezuela'nin egemenligi ve ülkedeki barisa karsi ciddi ve yasa disi tehditler nedeniyle" iki ülke arasindaki üç geçisin geçici olarak kapatilmasina karar verildigini duyurdu. 

Hükümetin Kolombiya sinirini kapatma karari, muhalefetin ülkeye "insani yardim" getirmek için verdigi 23 Subat öncesi alindi. 

Venezuela, daha önce de Brezilya ile olan sinirin kapatilmasina karar vermisti. 

Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranini yasayan Venezuela'da "insani kriz ve yardim" tartismalari, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasindaki gerginligin en önemli noktalarindan birini olusturuyor. 

Devlet Baskani Nicolas Maduro, "yardim" tartismalarinin, "ABD'nin isgal stratejisinin bir parçasi" oldugunu ve "bu sova izin vermeyecegini" söylüyor. 

Muhalefet ise 300 bin kisinin acil yardima ihtiyaci oldugunu, 2 milyon kisinin de saglik riskiyle karsi karsiya bulundugunu savunarak ülkeye yardim girmesi gerektigini öne sürüyor. 

Ordu, Maduro'nun talimati dogrultusunda siniri kapatirken, muhalefetin Kolombiya'nin Venezuela sinirindaki Cucuta kentinde bekletilen paketleri, 23 Subat'ta ülkeye nasil sokacagi belirsizligini koruyor. 


Trump: Suriye'de küçük bir grup askerimizi birakabiliriz

ABD Baskani Donald Trump, "Diger ortaklarimizla birlikte Suriye'de küçük bir grup askerimizi birakabiliriz. Geri adim atmadim. Bunlar Suriye'deki insanlarimizin sadece küçük bir bölümünü olusturuyor." ifadelerini kullandi.

Beyaz Saray, ABD'nin Suriye'den askerlerinin çekmesinin ardindan yaklasik 200 askerin bir süre daha ülkede kalacagini duyurmasinin ardindan bir açiklama da ABD Baskani Donald Trump'tan geldi.

Trump, Beyaz Saray’da basin mensuplarinin sorularini yanitladi.

Suriye’den ABD askerlerinin çekilmesine iliskin bir soru üzerine Trump, "NATO veya kim olursa artik diger birliklerle beraber biz de küçük bir birlik birakabiliriz, böylece (ISID) tekrar baslamaz. Bu fikre olumlu yaklasiyorum, çok küçük bir birlik, orada halihazirda bulunan gücümüze göre çok küçük olacak bu. Çok fazla insan bu fikri benimsiyor" ifadelerini kullandi.

Trump, bu konuda farkli fikirlere açik oldugunu belirterek, "Orada bulunan 2 bin 500 askerimiz dünyanin farkli bölgelerine gidecek. Belki Irak’a geçebilirler, orada güçlü bir birligimiz var" dedi.


Sudan'da hükümet feshedildi

Sudan'da hükümet feshedildi. Ülkede 1 yil süreyle olaganüstü hal ilan edildi.

Sudan Cumhurbaskani Ömer el-Besir, hükümetin feshedildigini ve ülkede 1 yil süreyle olaganüstü hal ilan edildigini açikladi.

 


Cumhur Ittifaki adayinin adayligi düsürüldü

Cumhur ittifakinin MHP'den Dikili Belediye Baskan adayi olan Bugra Akin’in adayligi Ilçe Seçim Kurulu tarafindan düsürüldü.

Cumhur Ittifaki'nin MHP'den Dikili Belediye Baskan adayi olan Bugra Akin’in adayligi Ilçe Seçim Kurulu tarafindan düsürüldü. MHP Il Baskani Sahin, Akin’in ertelenmis bir cezasi bulundugu için böyle bir karar alindigini ve konuyu avukatlarla beraber inceleyeceklerini söyledi.

Sözcü'nün aktardigina göre, AKP ve MHP'nin Izmir'de yaptigi ittifak çerçevesinde Dikili MHP'ye birakilmis ve MHP'den Bugra Akin'in aday gösterilmisti. Ancak Akin'in adayligi Ilçe Seçim Kurulu tarafindan düsürüldü.

 

 


Dogalgaz hatti çalismasinda göçük: 1 isçi yasamini yitirdi

Eyüpsultan’da dogalgaz hatti çalismasinda göçük meydana geldi, bir isçi yasamini yitirdi.

Eyüpsultan Mithatpasa Mahallesi'nde IGDAS ekiplerinin dogalgaz hatti çalismasi yaptigi sirada göçük meydana geldi. Göçük altinda kalan bir kisi hayatini kaybetti.

Alinan bilgiye göre, sokak üzerinde IGDAS ekipleri dogalgaz hatti çalismasi yaparken toprak kaymasi sonucu göçük olustu. Isçilerden Fatih D.(30) topragin altinda kaldi. Ihbar üzerine olay yerine saglik, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Itfaiye ekipleri tarafindan göçük altindan çikarilan Fatih D.’nin olay yerinde hayatini kaybettigi ögrenildi.

 


CHP Belediye Meclis adayi, Bahçelievler katliamcisiyla sarmas dolas

CHP Belediye Meclis adayi Selami Igrek, Bahçelievler katliamcisi Haluk Kirci ile yan yana sarilarak fotograf verdi.

CHP ile IYI Parti’nin Istanbul Atasehir’de Ilçe Meclis üyesi aday listesi açiklandi. CHP’nin Atasehir Ilçe Belediye Meclisi üye adaylari listesinin 15’inci sirasinda Selami Igrek yer aliyor. 2014 yerel seçimlerinde Küçükbakkalköy Mahallesi Muhtar Adayi olan Igrek, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin Atasehir Ilçe Belediye Meclisi üye adaylari arasinda yer aliyor.

Odatv'nin haberine göre, CHP adayi Selami Igrek yan yana sarilarak Haluk Kirci ile fotograf verdi.

EFRAIM, FARUK, HÜRCAN, LATIF, OSMAN, SALIH, SERDAR... 

8 Ekim 1978 günü silahli fasistler Ankara’nin Bahçelievler semtinde 15. sokaktaki eve geldiklerinde ODTÜ Elektrik bölümü ögrencisi Serdar Alten, Ankara Devlet Mimarlik Akademisi ögrencisi Hürcan Gürses, Ankara Iktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Gazetecilik Bölümü ögrencisi Efraim Ezgin, Hacettepe Üniversitesi Istatistik bölümü ögrencisi Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar evde bulunuyordu. Silahli fasistler bes genci bayilttiktan sonra eve gelen iki devrimci Faruk Erzan ve Salih Gevence ile birlikte 7 TIP’li genç o gün fasistlerce katledildiler.

Devrimcileri vahsice öldüren fasist katil Haluk Kirci, daha sonra anilarinda pismanlik duymadigini belirtecegi, “O gecenin yasanmasi gerekiyordu” diyecegi Bahçelievler Katliami’ni 1980 yilinda verdigi ifadesinde söyle anlatiyordu:

“Kapi açilir açilmaz içeri girdik, hepsini yere yatirdik. Ne yapacagimiz konusunda talimat almak için Abdullah’a (Çatli) birini gönderdik. Abdullah eter ve pamuk verip, “Hepsini teker teker bayiltip öldürelim” demis. Disari çikip arabada bekleyen Abdullah’la konustum. ‘Evde öldürmek zor olacak, ikiser ikiser götürüp öldürelim’ dedim, ‘olur’ dedi. Iki kisiyi büyük reis’in arabasina bindirip Eskisehir yoluna götürdük. Müsait bir yer bulup ikisini de yere yatirip üçer el kafalarina ates ettik. Geri döndük. Böyle zor olacagini anlayinca Abdullah, ‘tek tek bogalim bunlari’ dedi. Bir tanesini zorla bogdum, diger dördünü bu sekilde öldürmek de zor olacakti. Arkadaslari gönderdim. Sonra da sedirin üzerinde bulunan dört kisiye yakin mesafeden ates ederek mermilerin hepsini bosalttim. Silahi da götürüp Abdullah’a verdim.”

KATILLER SALIVERILDI

Görgü taniklarinin ifadelerinin incelenmesinin ardindan Duran Demirkan yakalandiginda dava süreci basladi. Abdullah Çatli, Haluk Kirci ve Ibrahim Çiftçi gibi fasist katiller açilan dava sonucu idama mahkum edildi, ancak 26 Nisan 1991’de “hesabin yanlis yapildigi” gerekçesiyle karar bozuldu ve katiller saliverildi.

HALUK KIRCI ÇOK SAYIDA CINAYETTE ROL ALDI, SERBEST KALDI!

Türkiye’deki kontrgerilla örgütlenmesinde sayisiz cinayeti ya bizzat gerçeklestiren ya da örgütlenmesinde rol oynayan Haluk Kirci, 1988'de idama mahkûm oldu. 1991 tarihinde Bursa Cezaevi'nden sartli olarak tahliye edildi, “bir yanlislik” oldugu anlasilinca tekrar aranmaya baslandi. 1996'da Istanbul'da yeniden yakalandi ve ayni gün firar etti. 1999'da yakalandi, “Susurluk çetesine üye olmak” suçundan 4 yil hapse mahkûm oldu. Kirci bu süreçte de 2 kez “yanlislikla” tahliye edildikten sonra en son 2005 yilinda Kartal Cezaevine girdi, 28 Mayis 2010 tarihinde saliverildi.

Kirci firarda iken 1 Agustos 1992'de Erzurum'da evlendi. Nikâh sahitligini dönemin Erzurum Valisi, eski Içisleri Bakani Mehmet Agar yapti. 25 Ocak 1996'da Istanbul'da yeniden yakalandi, ancak ayni gün firar etti. Susurluk Çetesi’ne üye olmaktan 4 yil hapse mahkum olan Haluk Kirci, son olarak 2014 yilinda tahliye edildi.

Iste CHP’nin Atasehir Ilçe Belediye Meclisi üye adayi Selami Igrek’in (en sagda uzun boylu olan) sarmas dolas fotograf çektirdigi Haluk Kirci’nin geçmisinin kisa tarihi bu.

Iste o fotograf:


(Fotografin en saginda Selami Igrek-Ortada Haluk Kirci)


BDDK: Biraz daha borçlanin

BDDK Baskani Akben, Kredi kartlarinda taksit siniri ve bireysel tüketici kredilerinde vade uzatimi yönünde çalisma yaptiklarini açikladi. Akben, bankalarin kredi islemlerine iliskin yönetmelikte degisik yapildiginda ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 aydan 60 aya çikacagini söyledi.

 

Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Baskani Mehmet Ali Akben, "Kredi kartlarinda taksit siniri ve bireysel tüketici kredilerinde vade uzatimi yönünde çalisma yapiyoruz" dedi.

BDDK Baskani Akben'in açiklamalari söyle:

- Kredi kartlarinda taksit siniri ve bireysel tüketici kredilerinde vade uzatimi yönünde çalisma yapiyoruz.

- Ihtiyaç kredilerinde vade 36 aydan 60 aya çikacak.

- Fiyati 120 bin TL'ye kadar olan tasit alimi amaciyla kullandirilacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek.


Eren Erdem’e mahkemeden kötü haber

CHP'li Eren Erdem'in tutukluluguna yapilan itiraz reddedildi. Erdem'in 1 Mart'taki durusmaya kadar cezaevinde kalacagi belirtildi.

CHP'li Eren Erdem’le ilgili karari CHP’nin Istanbul eski Milletvekili Baris Yarkadas, sosyal medya hesabindan duyurdu. Yarkadas, paylastigi mesajda, “237 gündür Silivri’de tutulan CHP PM Üyesi Eren Erdem’in ‘tutukluluga itiraz incelemesi’nde karar çikti! 8 Ocak’taki durusmada Eren’in serbest kalmasi yönünde oy kullanan hakim, bugün tahliye istemine RED verdigi için, arkadasimiz 1 Mart’taki durusmaya kadar içeride kalacak” ifadelerini kullandi.


Ankara Gar Katliami'nin gerekçeli karari açiklandi: Asil hedef HDP

Ankara Gari'nda, 10 Ekim 2015 tarihinde ISID saldirisi sonucu 100 kisinin yasamini yitirdigi saldiriyla ilgili verilen cezalarin gerekçeleri açiklandi. Kararda, asil hedefin HDP Genel Merkezi oldugu bildirildi.

Ankara Gari'nda, 10 Ekim 2015 tarihinde ISID saldirisi sonucu 100 kisinin yasamini yitirdigi saldiriyla ilgili verilen cezalarin gerekçeleri açiklandi. Gerekçeli kararda, örgütün asil hedefinin Ankara'daki HDP Genel Merkezi oldugu; ancak bombayi tasiyacak araç temin edilemedigi için mitingin hedef alindigi belirtildi. Ayrica kararda, örgütün saldiriyi yapma amacinin Türkiye'de kaos ve kargasa ortami yaratmak oldugu vurgusu yapildi.

Türkiye tarihinin en kanli intihar saldirisiyla ilgili yargi süreci 2 yil sürmüs, mahkeme heyeti 9 saniga 101'er kez agirlastirilmis müebbet hapis cezasi vermisti.

850 sayfalik gerekçeli kararda, saldirinin planlanma asamasi ve saldiri ani detayli bir sekilde anlatildi. Kararda, firari sanik Ilhami Bali'nin ISID'in yöneticisi ve Türkiye sorumlusu oldugu, 'Ebubekir' kod adini kullandigi ve faaliyetlerine Suriye’de devam ettigi belirtildi.

Kararda, firari sanik Deniz Büyükçelebi’nin de ayni örgütün Türkiye-Suriye sinir sorumlusu oldugu, firari sanik Edremit Türe’nin ölen sanik Yunus Durmaz ile birlikte örgütün Gaziantep yapilanmasini kurup birlikte yönettikleri, örgüt adina Türkiye’de eylem yapacak üyeleri egittikleri anlatildi.

Kararda, saldirganlarin Gaziantep’in degisik bölgelerinde depolar kiralayarak eylemlerde kullanilacak silah ve patlayici yapiminda kullanilacak malzemeleri sakladiklari belirtildi. Ayrica kararda saldirganlar için, "'Genç Ensar', 'Genç Muhavitler' adi altinda kurulan derneklerin toplantilari, dini egitimleri, sosyal faaliyetlerinden de istifade ederek inanç ve ideolojilerine yakin gördükleri insanlardan örgüte sempatizan, yardim eden ve üye kazandirdiklari belirlenmistir" denildi.

Ayrica örgütün saldirinin muhtemel sonuçlarini da degerlendirdikleri belirtildi.


AYM’den Artvin için HES karari: Yeniden yargilama yapilacak

Artvin'in Yusufeli ilçesi Demirdöven köylülerinin, köy sinirlari içinde bulunan vadide yapilmasi planlanan hidroelektrik santraline karsi verdikleri mücadelede Anayasa Mahkemesi’nden sevindiren karar geldi. Mahkemeye erisim hakkinin ihlali olduguna hükmederek yeniden yargilama yapilmasina karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapilmasi planlanan Hidroelektrik Santraline (HES) verilen ‘ÇED olumlu’ kararinin iptali için açilan davanin ‘süre asimi’ gerekçe gösterilerek reddedilmesinin, mahkemeye erisim hakkinin ihlali olduguna hükmederek yeniden yargilama yapilmasina karar verdi.

Çevre ve Orman Bakanligi, Yusufeli’nin Demirdöven Köyü’nde yapilmasi planlanan HES projesi için 2009 yilinda ‘Çevresel Etki Degerlendirmesi (ÇED) olumlu’ karari verdi. Karardan geç haberleri oldugunu belirten köylüler, Ocak 2012’de önce Bakanliga basvurdu, ardindan Rize Idare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulmasi talebiyle dava açti. Mahkeme, köylülerin lehinde karar vererek yürütmeyi durdurdu. Karar gerekçesinde, HES projesinin hayata geçirilmesinin ardindan birakilacak hayat suyu miktarinin akarsudaki canli yasaminin sürdürülebilirligi için yeterli düzeyde olmadigini ve insa sürecinde ortaya çikacak hafriyatin sucul ekosisteme zarar vermeden nasil tasinacagi ile ilgili hususlarin ÇED raporunda açiklanmadigini bildirdi. Rize Idare Mahkemesi, anilan gerekçelerle ‘ÇED olumlu’ kararinda hukuka uygunluk bulunmadigini tespit etti.

MAHKEME ‘SÜRE ASIMI VAR’ DEDI

Birgün'ün haberine göre; mahkeme, 31 Temmuz 2012 tarihli nihai kararinda ise köylülerin aleyhinde karar vererek davayi ‘süre asimi’ni gerekçe göstererek reddetti. Ret kararinin gerekçesinde ‘ÇED olumlu’ raporuna karsi, Artvin Valiligi tarafindan ilan edildigi tarihten itibaren 60 gün içinde iptal davasi açilmasi ya da ayni süre içinde davali idareye basvurulmasi gerektigine dikkat çeken Rize Idare Mahkemesi, davacilarin 60 günlük süreden sonra yaptiklari basvuruya verilen yanit üzerinden açilan davanin ‘süre asimi’ nedeniyle esasini inceleme olanagi bulunmadigi ifade edildi. Köylülerin yaptigi temyiz basvurusu da Danistay’ca reddedilerek, idare mahkemesinin karari onandi.

AYM: ERISIM HAKKINA YÖNELIK BIR MÜDAHALE

Iç hukuk yollarini tüketen Demirdöven Köyü sakinleri, 20 Agustos 2014 tarihinde AYM’ye basvurdu. Basvuruyu degerlendiren yüksek mahkeme, 25 Aralik 2018’de verdigi kararda, “Somut olayda idari islemin iptali istemiyle açilan davanin süre asimindan reddedilerek esasinin incelenmemesi nedeniyle basvurucularin mahkemeye erisim hakkina yönelik bir müdahalenin bulundugu görülmektedir” dedi.

‘ÇED olumlu’ kararinin verilmesinin ardindan yöre halkina yapilacak bilgilendirmenin halkin haberdar olmasini saglayacak sekilde yapilmasi gerektigine dikkat çeken AYM, söyle dedi:

“Artvin’in Yusufeli ilçesi Demirdöven köyünde yasayan basvurucularin sehir merkezinde bulunan Artvin Valiligi ilan panosunda yayinlanan ‘ÇED olumlu’ kararini takip ederek ilan tarihinden itibaren dava açmalarini beklemenin hukuki güvenlik ve belirlilik ilkeleri baglaminda öngörülebilirlik sinirlari içinde olmadigi kanaatine varilmistir. Bu bakimdan basvurucularin dava açma süresinin basvurucularin henüz dava hakkinin dogdugundan haberdar olmadigi ve somut kosullar çerçevesinde haberdar oldugunun kabulünü hakli kilan nedenlerin bulunmadigi bir dönemde isletilmeye baslamasi, mahkemeye erisim hakkina yapilan müdahaleyi ölçüsüz kilmaktadir.”

YENIDEN YARGILAMA YAPILACAK

Söz konusu gerekçelerle adil yargilanma hakki kapsamindaki mahkemeye erisim hakkinin ihlal edildigine karar veren AYM, ihlalin ortadan kaldirilmasi için yeniden yargilama yapilmasi gerektigine hükmetti.


Savci, ÇHD’li ve HHB’li avukatlara ceza istedi

ÇHD Genel Baskani Selçuk Kozagaçli'nin da aralarinda bulundugu 5'i tutuklu 20 ÇHD ve HHB üyesi avukatin yargilandigi davada savci 18 avukatin 'silahli terör örgütü üyeligi' suçundan cezalandirilmasini istedi. Açlik grevindeki avukat Kozagaçli'nin saglik sorunlari nedeniyle 7 kilo verdigin ögrenildi.

Tutuklu Çagdas Hukukçular Dernegi (ÇHD) ve Halkin Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar hakkinda mütalaasini sunan savci, 18 avukatin 'silahli terör örgütü üyeligi' suçundan cezalandirilmasini istedi.

ÇHD Genel Baskani Selçuk Kozagaçli'nin da aralarinda bulundugu 5'i tutuklu 20 ÇHD ve HHB üyesi avukatin yargilandigi davada savci, esas hakkindaki mütalaasini Istanbul 37. Agir Ceza Mahkemesi'ne sundu.

Evrensel'den Cansu Piskin'in haberine göre, dosya kapsaminda hakkinda yakalama karari bulunan 2 avukatin dosyasinin ayrilmasini isteyen savci, 18 avukatin ise 'Silahli terör örgütü üyeligi' suçundan cezalandirilmasini istedi.

'SAVCI DOSYAYA YENI ATANDI'

ÇHD TV'de yapilan açiklamada konusan Avukat Aysegül Çagatay, mütalaayi veren savcinin dosyaya yeni atandigi bilgisini verdi. Ilk durusmadan sonra degisen heyetin siyasi yönleri öne çikan dosyalara atanan ‘özel bir heyet' oldugunu ifade eden Çagatay, "Akin Gürlek baskanligindaki heyet biz sorusturmanin gelistirilmesi taleplerimizi iletmeden savcidan iki kez mütalaa istedi. Durusma savcisi Can Tümer Keris heyetin taleplerine önce ses çikarmadi. Sonra da ‘ben vermeyecegim mütalaayi' dedi. Dün gelen mütalaada imzasi bulunan savci, dosyada adi geçmeyen baska bir savci tarafindan verilmis" dedi.

'KONU YARGIYLA ILGILI DEGIL, SIYASI BIR MÜDAHALE'

Dava dosyasinin 70 sayfalik klasörden olustugunu belirten ve kendisi de ayni dosya kapsaminda yargilanan Çagatay, mütalaanin üç buçuk sayfadan ibaret oldugunu söyledi.

Çagatay, "Mütalaa bize herhangi bir fiil isnat etmiyor, somut ve matbu bir sey yok. Yeni atanan savci klasörleri hiç incelemeden hepimiz hakkinda benzer seyleri söylemis ve ‘yasa disi örgüt üyeligi' iddiasiyla cezalandirilmamizi istemis" dedi. Çagatay, mütalaasinda, yakalamasi olan Günay Dag ve Oya Aslan'in dosyasinin ayrilmasini talep eden savcinin, yargilamayi bir an evvel bitirmek amaciyla hareket ettigini ifade etti.

ÇHD Istanbul Sube Baskani Gökmen Yesil ise "Istanbul 37. Agir Ceza Mahkemesi baskani Akin Gürlek ve heyeti dogal hakim ilkesini ihlal ediyor. Mütalaayi veren savci durusma savcisi degil. Mütalaayi hazirlayan savcinin dosyaya ne zaman atandigini, 70 klasörlük dosyayi ne zaman inceledigini bilemiyoruz. Ama gelinen noktada incelemedigini düsünüyoruz. Mahkeme baskani Akin Gürlek için ceza yargilamasinda infaza dönük bir memur atamasindan söz edebiliriz. Konu yargiyla ilgili degil siyasi bir müdahale" dedi.

AÇLIK GREVINDEKI KOZAGAÇLI 7 KILO VERDI

Açiklamada, "24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde yasadiklari hukuksuzluklara dikkat çekmek için açlik grevine baslayan Çagdas Hukukçular Dernegi (ÇHD) Genel Baskani Selçuk Kozagaçli, dernek üye-yöneticisi ve Halkin Hukuk Bürosu (HHB) avukatlari; Aycan Çiçek, Behiç Asçi, Engin Gökoglu ve Aytaç Ünsal'in durumuna iliskin de bilgi verildi. Açlik grevindeki avukatlarla dayanisma amaciyla 1 günlük destek açlik grevine giren Avukat Gökmen Yesil, açlik grevinin 30. gününde olan Kozagaçli'nin saglik sorunlari nedeniyle 7 kilo verdigini söyledi:

'Selçuk Kozagaçli'nin, daha önce kalple ilgili sorunlari vardi, hemoroidi de var. Bu rahatsizlik için kullandigi ilaçlardan kaynakli kalbini de etkiliyor. Engin'in kalbi delik. Behiç daha önce 2000 yillarinda uzun süre ölüm orucundaydi; ondan kaynakli rahatsizliklari vardi. Bu grevle hastaliklari artti.'"dedi.


TKP Istanbul Belediye Baskan Adaylari Birlesik Metal-Is'i ziyaret etti

TKP Istanbul Büyüksehir Baskan adayi Zehra Güner Karaoglu; TKP Maltepe, Kocaeli ve Gaziosmanpasa adaylariyla birlikte, DISK'e bagli Birlesik Metal-Is sendikasini ziyaret etti. Ziyarette TKP'nin seçim hedefleri ve isçi sinifinin örgütlülügü konusuldu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Istanbul Büyüksehir Belediye Baskan adayi Zehra Güner Karaoglu, TKP Maltepe Belediye Baskan adayi Yildiz Koç, TKP Kocaeli Belediye Baskan adayi Mustafa Tozkoparan ve TKP Gaziosmanpasa Belediye Baskan adayi Yasar Çelik, DISK'e bagli Birlesik Metal-Is sendikasini ziyaret etti. TKP'li baskan adaylarini, Birlesik Metal-Is sendikasi Genel Baskan Adnan Serdaroglu, Genel Sekreter Özkan Atar ve Egitim Sekreteri Seyfettin Gülengül karsiladi. Ziyarette TKP'nin seçim hedefleri konusuldu.

TKP Istanbul adayi Zehra Güner Karaoglu; TKP'nin seçimlere, emekçilerin örgütlülügünü arttiracak bir firsat olarak yaklastigini anlatti. Isçilerin, emekçilerin ancak örgütlenerek haklarini alabileceklerini, düzen siyasetine umut baglamamalari gerektigini ekleyen Karaoglu, bu seçimde Ovacik gibi örneklerin sayisinin arttirilacagini vurguladi.

TKP'li baskan adaylari tüm belediye meclislerinde TKP'li adaylarin bulunacagini vurguladi ve seçilmelerinin önemini anlatti.

ILGILI HABER
TKP'de büyük kentler kadinlara teslim: Baska bir dünya, baska bir ülke için...

ILGILI HABER
TKP Istanbul Belediye Baskan Adaylari'ndan Mephisto isçilerine ziyaret


CHP Istanbul adayi Imamoglu: Dua edelim Istanbul'da deprem olmasin!

CHP Istanbul Büyüksehir Belediye Baskan Adayi Ekrem Imamoglu, Okmeydani'nda bulunan PERPA Ticaret Merkezi'ndeki esnafi ziyaret etti. Imamoglu, "Depreme milli mesele olarak bakacaksiniz. Allah esirgesin su an tek yapacagimiz sey. Biz hizlica çözeriz ama dua edelim bu sehirde deprem olmasin" ifadelerini kullandi.

CHP Istanbul Büyüksehir Belediye Baskan Adayi Ekrem Imamoglu, Okmeydani'nda bulunan PERPA Ticaret Merkezi'ndeki esnafi ziyaret etti. Imamoglu'na, CHP'nin Sisli Belediye Baskan adayi Muammer Keskin, bazi CHP Milletvekilleri ve IYI Partili ilçe yöneticileri eslik etti. 

Depremle ilgili de degerlendirmelerde bulunan Imamoglu, "Bu sehirde 20 yil oldu biz depremi hissedeli. 20 yildir hiçbir sey yapilmadi. Depremi siyaset üstü bir konu haline getirirsen çözülür. Depremi ne kadar siyasi malzeme yaptiklarini ben 5 yillik belediye baskanligi dönemimde utanarak izledim. Yani bu kentsel dönüsümü geçirmeyelim Ekrem'in oyu artar. Çok sesli konusuyor, sesi kisik falan degil. Dolayisiyla depreme milli mesele olarak bakacaksiniz. Allah esirgesin su an tek yapacagimiz sey. Biz hizlica çözeriz ama dua edelim bu sehirde deprem olmasin" ifadelerini kullandi.

'TÜSIADLA EGITIM MESELESINI KONUSACAGIZ'

Konusmasinin devaminda egitim sorunlarina deginen Imamoglu, söyle konustu:

"Yani 4 yas alti 1 milyon 200 bin çocugun sadece yüzde 15'i okul öncesi egitimden faydalaniyor. Hangi çagdayiz, hangi çagdasliktayiz veya biz nasil bir nesil hazirliyoruz. Bahsettigimiz nesil eger gelisime açik güzel bir nesil olacaksa, iyi bir egitim almali. Dolayisiyla biz bu konulari PERPA'yla da TÜSIAD'la konusacagiz. Dolayisiyla Istanbul'un büyük bir egitim seferberligine ihtiyaci var. Istanbul'da her ilçede hem ilçe belediyelerle beraber hem büyüksehir belediyesi olarak kres isine el atacagiz. Biz egitimin en önemli partneri olacagiz. Ama gücümüzü sizin gibi dev kuruluslardan almak zorundayiz. Seferberlik. Ayni seyi farkli is dünyasi sohbetlerinde de söyledim. Anadolu'da birçok yer için egitim seferberligi yapardik. Oradaki çocuklar iyi egitim alsinlar, diye. Simdi köylerde, kirsalda çocuk kalmadi ki, çocuklar sehirlerde. Istanbul'un büyük bir egitim seferberligine ihtiyaci var. Bu vahsi durumdaki egitim kosullarini tek basina büyüksehir belediyesi elbette düzeltemez. Ama büyüksehir belediyesi bu isin lokomotifi olacak."


Istanbul'a kar örtüsü geliyor

Kar ve soguk uyarisinda bulunan Meteoroloji yeni uyarisinda Istanbul'un iç ve yüksek kesimlerinde yer yer 3-8 cm kar örtüsü beklendigini belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlügü'nden ögle saatlerinde yapilan açiklamada hafta sonu soguk ve kar beklendigi bildirilmisti. Meteoroloji'den yeni bir açiklama yapildi. Yeni açiklamada kar yagisinin özellikle Marmara'nin batisinda kuvvetli olacagi belirtildi.

Açiklama su bilgilere yer verildi:

Yarin cumartesi Marmara'da görülecek kar yagislarinin Tekirdag, Kirklareli'nin kuzey ve dogu ilçeleri, Edirne'nin güney ilçeleri; dogu ilçeleri basta olmak üzere Çanakkale çevreleri ile Balikesir'in Gönen, Balya ve Edremit ilçesinin yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (5-20 cm) olmasi bekleniyor

Istanbul'daki yagislarin Cumartesi sabah saatlerinde Avrupa Yakasinin batisinda, aksam saatlerine dogru il genelinde karla karisik yagmur, Avrupa yakasinin batisi ve yüksekleri ile Anadolu Yakasinin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer kar yagisi seklinde olmasi bekleniyor. Kiyilarda ciddi bir örtü beklenmezken, Avrupa Yakasinin bati kesimleri basta olmak üzere Istanbul'un iç ve yüksek kesimlerinde yer yer 3-8 cm kar örtüsü beklenmektedir.


4 Kürt partisi hakkinda kapatma davasi

Yargitay Cumhuriyet Bassavcisi Mehmet Akarca, Türkiye Kürdistan Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi'ne kapatma davasi açildigini açikladi.

Yargitay Cumhuriyet Bassavcisi Mehmet Akarca, dört parti hakkinda ‘Anayasa’ya aykiri faaliyetler’ gerekçesiyle kapatma davasi açildigini duyurdu. Söz konusu partiler Türkiye Kürdistan Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi.

Bassavci, Anayasa’ya aykirilik oldugu tespit edilen siyasi partilerle ilgili islemlerini yaparken, ‘vesayet anlayisindan uzak, milli iradeye saygi ve demokratik hayatin gerekliliklerine uygun sekilde‘ karar verildigini söyledi.


Ege Üniversitesi rektörü TKP Izmir adayini engelledi!

AKP'nin Izmir adayi Nihat Zeybekci'ye okulun kapilarini tamamen açan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, okulu ziyaret etmek isteyen TKP Izmir Büyüksehir Belediyesi adayi Senem Doruk Inam'i sosyal medya hesabinda engelledi. TKP adayinin çagrilmasini isteyen üniversite ögrencilerini de engelleyen Budak'a; Inam, 'Korkunuzun nedenini biliyoruz' diyerek...

AKP'nin Izmir adayi Nihat Zeybekci, önceki gün Ege Üniversitesinde ögrencilerle bir araya geldi. Her türlü siyasi faaliyeti yasaklayan Ege Üniversitesi yönetimi, okulun kapilarini AKP adayina sonuna dek açti. 

Bunun üzerine Türkiye Komünist Partisi (TKP) Izmir Büyüksehir Belediyesi Adayi Senem Doruk, sosyal medya hesaplarindan okul yönetimine, ''AKP adayi Zeybekci gibi, bütün Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Adaylarina Ege Üniversitesinde kendini tanitma imkani vereceksiniz herhalde. TKP adayi olarak,mezun oldugum üniversitemi, ziyaret etmek isterim. Yanitinizi bekliyorum. @UniversiteEge'' diyerek okulda ögrencilerle bulusmak istedigini bildirdi.

Üniversite ögrencileri, TKP Izmir adayi Senem Doruk Inam'in üniversiteye davet edilmesini, bulusmak istediklerini dile getirdiler. 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, tepki olarak yanit verme zahmetinde bulunmadan okulun eski ögrencisi, TKP adayi Senem Doruk Inam'i sosyal medya hesabindan engelledi: 

AKP'nin Izmir Büyüksehir Belediye Baskan adayi Nihat Zeybekci ögrencilerle bulusurken, üniversite rektörü ayni zamanda Senem Doruk Inam'in üniversitelerine davet edilmesini isteyen ögrencileri de sosyal medya hesabindan engelledi. 

TKP ADAYI: KORKUNUZUN NEDENI BELLI 

TKP Izmir adayi Senem Doruk Inam konuyla ilgili soL'a konustu, Ege Üniversitesi'ne ''Korkunuzun nedeni belli. Üniversitelerde; AKP eliyle siyaset yapmayi yasaklayip, Ege Üniversitesi'nde AKP propagandasi yapmak bu kadar kolay olmayacakti. Ülkesini seven gençler sizlerle mücadele edecek, bunu bilin. Üniversiteleri de, ülkemizi de size birakmayacagiz. Sizinle ayni gemide degiliz. O geminizi de batiracagiz'' diyerek cevap verdi.


TÜIK açikladi: Türkiye eskisine göre daha mutsuz…

Ekonomik ve siyasi krizler, issizlik, güvencesizlik Türkiye'deki mutluluk oraninin gerilemesine sebep oldu. Türkiye'de mutlu kisi orani 2017'deki yüzde 58 düzeyinden 2018'de yüzde 53,4'e geriledi. Mutsuzlarin orani ise yüzde 11,1'den yüzde 12,1'e yükseldi. En mutlu meslekler arasinda ise asayis hizmetlerinde çalisanlarin olmasi dikkat çekti.

Türkiye Istatistik Kurumu’nun (TÜIK) arastirmasina göre, ülkedeki mutlu insanlarin oraninda gerileme oldu. 2018’de mutsuz oldugunu belirten bireylerin orani yüzde 11,1’den yüzde 12,1’e yükseldi. 2017 yilinda erkeklerde yüzde 53,6 olan mutluluk orani 2018´de yüzde 49.6’ya, kadinlarda da yüzde 62.4’ten yüzde 57’ye düstü. TÜIK’e göre yas gruplarina göre mutluluk düzeyi incelendiginde 65 ve üzeri yas grubu, 2017 yilinda yüzde 66,1, 2018 yilinda da yüzde 61,2 ile en yüksek mutluluk oraninin görüldügü yas grubu oldu. En düsük mutluluk orani ise 2017 yilinda yüzde 53,1, 2018 yilinda da yüzde 47,8 ile 45-54 yas grubunda görüldü.

Egitim durumuna göre mutluluk düzeyi incelendiginde en yüksek mutluluk orani, yüzde 59 ile bir okul bitirmeyenlerde görüldü. Bunu sirasiyla yüzde 53,9 ile yüksekögretim mezunu, yüzde 52,6 ile ilkögretim veya ortaokul mezunu, yüzde 52,3 ile ilkokul mezunu ve yüzde 51,3 ile lise ve dengi okul mezunu bireyler takip etti. Kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettigini söyleyen birey orani yüzde 74,2 olurken bunu sirasiyla yüzde 12,9 ile çocuklar, yüzde 3,6 ile es, yüzde 3,3 ile kendisi yüzde 2,7 ile anne/baba ve yüzde 1,8 ile torunlar izledi.

EN MEMNUNLAR ASAYIS HIZMETLERINDE ÇALISANLAR!

Kendilerini en çok saglikli olmanin mutlu ettigini belirten bireylerin orani yüzde 69 oldu ve bunu sirasiyla yüzde 15,5 ile sevgi, yüzde 8,8 ile basari, yüzde 4,2 ile para ve yüzde 2,2 ile is takip etti.

En yüksek memnuniyet orani, 2018 yilinda yüzde 75,2 ile asayis hizmetlerinde olurken bunu sirasiyla yüzde 74,8 ile ulastirma, yüzde 70,4 ile saglik, yüzde 63,1 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, yüzde 56,7 ile egitim ve yüzde 56,3 ile adli hizmetlerden memnuniyet izledi.

ILGILI HABER
Issizlik rakamlari açiklandi: 4 milyon issiz

ILGILI HABER
Saray ve Diyanet’in disinda baska bir dünya: 31 Mart’tan sonra tufan!

 


Ankara'daki patlamada yaralanan asker yasamini yitirdi

Ankara'da Sakarya Kislasi'ndaki egitim sirasinda meydana gelen patlamada yaralanan 5 askerden 1'i, tedavi gördügü hastanede yasamini yitirdi.

Ankara'nin Polatli ilçesindeki Sakarya Kislasi'nda egitim atisi sirasinda meydana gelen kazada yaralanan 5 askerden Uzman Çavus Mehmet Han (29), tedavi gördügü hastanede kurtarilamayarak, yasamini yitirdi.

Polatli'ya 15 kilometre uzaklikta bulunan Topçu ve Füze Okulu'na bagli Sakarya Kislasi'nda, önceki gün agir silah egitim atisi sirasinda meydana gelen kazada 5 asker yaralandi.

Yarali askerlerden 4'ü, Polatli'daki hastanede yapilan ilk müdahalelerinin ardindan Ankara Bilkent Sehir Hastanesi'ne sevk edildi. Burada tedavi altina alinan askerlerden, evli ve 1 çocuk babasi Piyade Uzman Çavus Mehmet Han, doktorlarin tüm müdahalesine ragmen kurtarilamadi. Cenazesi, topraga verilmek üzere memleketi Tokat'in Zile ilçesine gönderilecek.

ILGILI HABER
Ankara'da askeri kislada patlama


Kömür ocaginda toprak kaymasi: Bir isçi su altinda kaldi!

Balikesir'de kömür madeninde yasanan toprak kaymasi sonucu bir kepçe, operatörüyle birlikte suya gömüldü. Suyun altinda kalan isçi araniyor.

Balikesir'in Balya ilçesine bagli Bengiler Mahallesi'nde bulunan kömür madeninde toprak kaymasi sonucu bir kepçe suya gömüldü. Kepçe operatörü Mahmut Durmaz kepçenin suya düsmesi esnasinda kendisi de suya atlayarak canini kurtarmak istedi. Kurtarma ekipleri kepçe operatörünü aramaya devam ediyor.

 

 

 


CHP'li Bekaroglu hakkinda Soylu'ya hakaretten fezleke

CHP Istanbul milletvekili Mehmet Bekaroglu hakkinda Içisleri Bakani Süleyman Soylu’ya hakaret ettigi gerekçesiyle dokunulmazliginin kaldirilmasi talebiyle fezleke hazirlandi.

Ankara Cumhuriyet Bassavciligi, CHP Istanbul milletvekili Mehmet Bekaroglu hakkinda Içisleri Bakani Süleyman Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettigi gerekçesiyle fezleke hazirladi.

Fezlekede, Bekaroglu'nun 16 Haziran 2018'de, Twitter hesabindan Içisleri Bakani Soylu hakkinda "Allah belani versin, utanmaz; ajan provokatörlük yapma" seklinde paylasim yaptigi belirtildi.

Soylu'nun paylasimin ardindan Bekaroglu hakkinda suç duyurusunda bulundugu belirtilen fezlekede, yürütülen sorusturma sonucunda söz konusu paylasimin, “kamu görevlisine görevinden dolayi alenen hakaret suçunun islendigini gösterir ve yeterli derecede delil niteliginde olduguna karar verildigi” belirtildi.

Fezleke, Anayasa'nin 83. maddesine istinaden Bekaroglu'nun milletvekilligi dokunulmazliginin kaldirilmasi talebiyle TBMM Baskanligi'na sunulmak üzere Adalet Bakanligi'na gönderildi.

Bekaroglu dün Meclis’te düzenledigi basin toplantisinda Süleyman Soylu’nun polis tacizine ugrayan Merve Demirel ile ilgili “Babasi FET֒den ihraç, kardesi DHKP-C’li proje kadin” ifadelerine tepki göstererek “Allah belani versin diyorum. Tekrar mahkemeye versin” açiklamasinda bulunmustu.

 


Reyhanli sanigi Aykan Hamurcu tutuklandi

Hatay'in Reyhanli ilçesinde 53 kisinin hayatini kaybettigi iki ayri bombali saldirinin firari saniklarindan Aykan Hamurcu tutuklandi.

Hatay'in Reyhanli ilçesinde 53 kisinin hayatini kaybettigi iki ayri bombali saldirinin firari saniklarindan Aykan Hamurcu bugün gözaltina alinmisti.

Sabah saatlerinde gözaltina alinan Hamurcu'nun tutuklandigi açiklandi.

11 Mayis 2013 tarihinde gerçeklesen Reyhanli katliaminda 53 kisi yasamini yitirmis, 155 kisi yaralanmisti.

ILGILI HABER
Her sey o katliamla baslamisti: Adeta Kirmizi Pazartesi


Yaptirimlar KDHC’de gida kaynaklarini azaltti

ABD'nin yaptirim kiskacindaki ülkelerden Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde gida açigi ortaya çikti. Haber, ABD'nin yaptirim uyguladigi ülkelerden Venezuela’ya ‘gida ve insani yardim’ bahanesiyle müdahaleye hazirlandigi günlerde geldi.

ABD Venezuela’ya müdahalenin bahanesi olarak Kolombiya sinirinda “yardim” sovuna hazirlanirken, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin yaptirimlar nedeniyle gida kriziyle karsi karsiya oldugu ortaya çikti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) Birlesmis Milletler (BM) nezdindeki Büyükelçisi Kim Song’un uluslararasi kuruluslara yazdigi belirtilen mektupta ülkedeki gida sorununun bir an önce ele alinmasi çagrisinda bulundugu bildirildi.

NBC News’ta yer alan habere göre iki sayfalik mektupta Kim, BM’nin Dünya Gida Programi ile 2018 sonunda yapilan ortak degerlendirmede, yüksek sicakliklar, kuraklik, siddetli yagislar ve yaptirimlar nedeniyle, ülkenin 2017'de 503 bin ton daha az gida ürettiginin tespit edildigini ifade etti.

Sözkonusu mektupta “KDHC hükümeti uluslararasi örgütlere ülkedeki gida durumunun bir an önce ele alinmasi çagrisinda bulunmaktadir” denildi.

Mektupta ülkedeki gida sikintisinin ana nedenlerinden birinin ihtiyaç duyulan tarim malzemelerinin tedarikini kisitlayan yaptirimlar oldugu vurgulandi. Kim mektubunda, "Bu durum, BM kuruluslarindan gelen insani yardimin, son derece siyasallastirildiginin ve yaptirimlarin nasil barbarca ve insanlik disi oldugunun dogrulugunu kanitliyor" degerlendirmesinde bulundu.

BM’nin Dünya Gida Programi’ndan konuyla ilgili bir açiklama yapilmazken, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, KDHC’de 2019 için yaklasik 1,4 milyon tonluk bir gida açigi beklendigini belirtti. Dujarric gida açiginin pirinç, bugday, patates ve soya fasulyesi gibi ürünlerden olustugunu dile getirdi. 

BM 2006 yilindan beri KDHC'ye agir yaptirimlar uyguluyor.


CHP'den anket sonucu açiklamasi: Biz de inanamiyoruz

CHP Genel Baskan Yardimcisi Seyit Torun, ellerine ulasan son anket sonuçlarina iliskin 'Biz de inanamiyoruz' dedi.

CHP Genel Baskan Yardimcisi Seyit Torun, "Sürpriz iller bekliyor musunuz? Bursa çok konusuluyor" sorusuna, "Bursa sürpriz degil. Biz Bursa'yi kazanacagimiza inaniyoruz. Samimi söylüyorum. Son anket sonuçlari geldi. Biz de inanamiyoruz. 'Acaba anketörlerde mi sorun var, acaba hatali mi yapildi' diye kaygiya kapiliyoruz. Ama ölçtügümüz bütün sonuçlar birbirine yakin" yanitini verdi.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nin sorularini yanitlayan Seyit Torun'un açiklamalari söyle:

- Kurdugunuz ittifakin sahadaki etkisini ölçtünüz mü?

Ittifakin bize yarattigi 5 ile 10 puan arasinda bir fark var. Kimi yerde 5, kimi yerde 10, kimi yerde 15 olan yerler var. Cumhur Ittifaki'ndan daha çok Millet Ittifaki sahada basarili olmus görünüyor. Çünkü MHP tabaninin belli bir kismi AKP'ye yönelmiyor. AKP tabaninin belli bir kismi MHP'ye yönelmiyor.

- Sürpriz iller bekliyor musunuz? Bursa çok konusuluyor…

Bursa sürpriz degil. Biz Bursa'yi kazanacagimiza inaniyoruz. Samimi söylüyorum. Son anket sonuçlari geldi. Biz de inanamiyoruz. "Acaba anketörlerde mi sorun var, acaba hatali mi yapildi" diye kaygiya kapiliyoruz. Ama ölçtügümüz bütün sonuçlar birbirine yakin. Antalya 2-3 puan önde. Inaniyorum ki daha da açacak. Adana açik ara önde. Mersin su anda öne geçiyor. Iyi gidiyor. Hatay'da sorunumuz yok zaten. Eskisehir'de tek adaya düsülünce kaygiliydim ama son anket sonuçlari Eskisehir'in de çok iyi oldugunu gösterdi.

Istanbul ve Ankara için anket sonucu var mi?

Ankara'da 5-6 puan öndeyiz. Ekrem Bey de 1-2 puan öne geçti.

'BUCAK'IN TÜRKIYE GENELINI ETKILEYECEGINI DÜSÜNMÜYORUM'

Bucak'in adayligi çok tartisildi. Siverek kazanilsa da bati oylarini olumsuz etkileyecegi konusuluyor?

Ben çok gündemde kalacagini, bir yerdeki adayin Türkiye genelini etkileyecegini düsünmüyorum. Geçmiste de yasanmis birçok örnegi var. Daha önce söyledigimiz gibi bu konuyla ilgili Urfa milletvekili ve örgütünün bir talebi oldu ve bu gerçeklesti.


Plastik posette depozito uygulamasi yolda

Çevre ve Sehircilik Bakani Murat Kurum, plastik posette 440 adet olan kullanim sayisini yakin zamanda yüzde 70 azaltarak 90 adede düsürmeyi hedeflediklerini söyledi. Kurum, '2021 yilinda da depozito uygulamasi baslayacak' dedi.

Çevre ve Sehircilik Bakani Murat Kurum, dün AKP Trabzon Kadin Kollari Baskanligi tarafindan, “Geri Dönüsüm Farkindaligi Projesi” kapsaminda Atatürk Alaninda organize edilen bez çanta dagitim törenine katildi.

Plastik posetlerin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ücretli hale geldigini animsatan Kurum, “Su an kisi basi 440 adet olan kullanim sayisini çok yakinda yüzde 70 azaltarak 90 adede, daha sonra da yüzde 90 azaltarak 40 adete düsürmek istiyoruz” diye konustu.

’13 BIN KAMU KURULUSU UYGULAMAYA GEÇTI’

"Sifir atik projesinin uygulamaya geçmesi sayesinde 2023 yilina gelindiginde, yillik 20 milyar lira tasarruf saglanacagini" ve "100 bin kisinin dogrudan istihdam imkanina kavusacagini" savunan Kurum, söyle devam etti:

“Bu noktada bu proje çok önemli. Sayin Emine Erdogan hanimefendinin himayelerinde yürütülen ve bakanligimizca da su an sürdürülen projede, 13 bin kamu kurulusu uygulamaya geçti. Çok yakin zamanda sifir atik yönetmeligini yayinlayacagiz. Bu yönetmelikle birlikte artik biz sokaklarimizda ikili toplama sistemine geçecegiz. Ikili toplama sistemiyle birlikte bir kovamizda cam, metal ve kagit ambalajlari, diger kovamizda da organik atiklari ayristiracagiz. Belediyelerimiz de bu ayristirilan ürünleri toplama merkezlerinde bertaraf etmek suretiyle bunlarin geri dönüsümünü gerçeklestirmis olacagiz.”

DEPOZITO UYGULAMASI 2021'DE

Depozito uygulamasinin da 2021 yilinda baslayacagini aktaran Kurum, “2023 yilina geldigimizde artik bizim hem depozito uygulamasiyla hem plastik posetlerin ücretli hale gelmesiyle artik çevreye, dogaya daha saygili sehirlerimiz olacak ve gelecek nesillerimize, çocuklarimiza daha güzel sehirler emanet edecegiz.” ifadelerini kullandi.


Bakan Selçuk'tan 'EYT' açiklamasi

Aile Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk'tan Emeklilikte Yasa Takilan (EYT) yurttaslarin taleplerine yanit geldi.

Emeklilikte Yasa Takilan yurttaslarin düzenleme talebine ve bu kapsamda devam eden eylemlerine iliskin AKP'den açiklama geldi.

Aile Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk, "EYT gündemimizde yok" açiklamasinda bulundu.

Cumhurbaskani Erdogan da emeklilerin haklarini talep etmesini "bütçeye yük" olarak tanimlamisti.

 


Suudi prens Çin turunda: Aramco 10 milyar dolarlik anlasma imzaladi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pakistan ve Hindistan ziyaretinin ardindan iki gün sürecek Çin ziyaretine dün basladi. Ziyaret sirasinda Suudi devlet petrol sirketi Aramco, Çinli savunma sirketi Norinco ile 10 milyar dolarlik anlasma imzaladi.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’in Asya turu Pakistan ve Hindistan’in ardindan dün gittigi Çin ile devam ediyor. Suudi veliaht prensi bugün Çin Devlet Baskani Si Cinping ile görüsecek. 

Muhammed bin Selman’in heyetinde bulunan Suudi devlet petrol sirketi Aramco’nun üst düzey yetkilileri, Çinli savunma sirketi Norinco ile ülkenin kuzeydogusunda yer alan Panjin kentinde bir petrol rafinerisi ve petrokimya kompleksi kurulmasi için 10 milyar dolarlik anlasma imzaladi.

Aramco’dan yapilan açiklamada anlasma uyarinca projeyi iki sirketin ortak kuracagi Huajin Aramco Petrokimya adli bir sirketle yürütecegi belirtildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansi SPA’nin haberine göre, Aramco ayrica Çin'in dogusundaki Zhejiang eyaletinde bir rafineri ve petrokimya kompleksi insa eden Zhejiang Petrochemical’in da yüzde 9 hissesini satin alma konusunda anlasmaya vardi.

SPA: 28 MILYAR DOLARLIK ANLASMA IMZALANDI

SPA'nin haberine göre Prens Muhammed bin Selman'in Pekin ziyareti sirasinda Suudi Arabistan ile Çin arasinda toplam degeri ise 28 milyar dolar olan 35 ekonomik isbirligi anlasmasi imzalandi.

Suudi Arabistan, üç yildir Çin’in en büyük petrol ithalatçisi olma özelligini Rusya’ya kaptirmisti. Aramco’nun Çin’deki özel sirketlere petrol satisini artirmak için anlasmalar yapma arayisinda oldugu biliniyor.

IRAN'LA ISBIRLIGINE DEVAM

Öte yandan Suudi prensin ülkeye ziyareti öncesinde hafta içinde Iran Disisleri Bakani Cevad Zarif baskanliginda bir heyet de Çin’i ziyaret etti. Çin Devlet Baskani Si Cinping önceki gün Iran heyetinde yer alan Meclis Baskani Ali Laricani’ye iki ülkenin dostlugunun uzun süreli tecrübeye bagli karsilikli güvene dayandigini belirterek “Uluslararasi ve bölgesel durum nasil degisirse degissin, Çin’in Iran’la kapsamli strajejik ortaklik gelistirme kararliligi degismeyecektir” dedi.

Çin Komünist Partisi'nin yayin organi Global Times’da bugün yayimlanan bir yazida ise Çin’in Ortadogu’da "oyun kurma arayisi"nda olmadigi belirtilerek bölgedeki tüm ülkelerle isbirligi yapabilecegi ifadesine yer verildi.


HDP'nin aday gösterdigi iller belli oldu

31 Mart seçimlerinde birçok ilde aday göstermeyen HDP, 32 ilde aday çikardi.

HDP, 31 Mart seçimlerinde birçok ilde aday çikarmadi.

HDP 49 ilde aday göstermezken, 32 ilde ise aday çikardi.

Duvar'da yer alan habere göre, HDP'nin aday çikardigi iller söyle: Agri, Balikesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Bolu, Denizli, Dersim, Diyarbakir, Edirne, Elazig, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Igdir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mugla, Mus, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sirnak, Tekirdag, Urfa, Van ve Yalova.

 


CHP'de bir il baskani daha istifa etti

CHP Adana Il Baskani Emrah Kozay, görevinden istifa ettigini açikladi.

CHP Adana Il Baskani Emrah Kozay, istifa ettigini duyurdu.

Kozay, Twitter hesabi üzerinden yaptigi açiklamada su ifadeleri kullandi:

"Meclis üyesi listeleri hazirlanirken örgüt yok sayilmistir. Ayrica aday listeleri örgüte gösterilmedigi gibi, genel merkezin genelgesine göre listeleri seçim kurullarina teslim edecek kisileri il baskaninin yetkilendirmesi gerektigi halde yine örgüte bilgi verilmemis, yetkilendirmeler örgütün bilgisi olmadan yapilmis ve yine örgüt yok sayilmistir. Adana il örgütünün basindaki kisi olarak Türkiye Cumhuriyetinin aydinlik yüzü insanlari olan siz degerli yoldaslarimdan aldigim yetkinin vicdanimda olusturdugu sorumluluk duygusu ve bilinciyle bu durumu kabullenmem mümkün degildir. Bu baglamda siz degerli parti yoldaslarim adina ilkesel bir durus sergilenme zorunlulugu hasil oldugundan il baskanligi görevinden ayrilma kararini hayata geçirme zorunda kaldim."

CHP Adana il örgütü de Kozay'in istifa ettigini dogruladi.

ILGILI HABER
31 Mart seçimi ve CHP: Iste bitmeyen istifalarin 'kisa' listesi


Erdogan'dan Mugla Büyüksehir Belediyesi'ne: Vurur geçeriz

Cumhurbaskani Erdogan, Milas’taki hastanenin baglanti yolunu yapmamakta direndigini ileri sürdügü Mugla Büyüksehir Belediyesi için ‘Eger biraz daha böyle devam ederlerse dinlemeyiz ha, vurur geçeriz’ diye konustu.

Cumhurbaskani Tayyip Erdogan, Mugla'da Kisla Gençlik Merkezi'nde düzenlenen mitingde konustu.

"Mugla'ya hizmet yakisir, Mugla'ya eser yakisir, Mugla'ya yatirim yakisir, Mugla'ya AK Parti belediyeciligi yakisir, Mugla'ya Cumhur Ittifaki yakisir" sözleriyle konusmasina baslayan Erdogan, "Mugla'yi yillarca CHP yönetimi yönetti mi? Ne yaptilar? Artik benim milletim bu CHP zihniyetine dersini su sandikta versin. Bodrum'u yillardir sel alip götürüyor. Her türlü rezillik orada ve hiçbir altyapi yok. Hangi ilçeye bakarsan bak hiçbir altyapi yok. 37 gün kaldi. Çalisalim ve bu isi bitirelim" dedi.

"Ben Kiraathane diyorum CHP'liler ne anliyor kumarhane. Bunlar tabi yatip kalkip kumarla mesguller. Kiraathane nedir diye sorsan bilmezler" diyen Erdogan, "Kiraathane okuma evidir. Bu kiraathanede çay, simit, kek, pasta bunlar olacak ve her türlü hizmet olacak. Benim gençlerim oraya gelecekler hem derslerini çalisacak hem de orada çaylarini, kahvelerini içmek suretiyle benim ne devletim varmis benim ne belediyem varmis diyecek. Iste biz hizmet belediyeciligi diyoruz" ifadelerini kullandi.

'VURUR GEÇERIZ'

Milas’taki hastanenin bitmek üzere oldugunu ancak büyüksehir belediyesinin baglanti yolunu yapmamakta direndigini ileri süren Erdogan "Eger biraz daha böyle devam ederlerse dinlemeyiz ha, vurur geçeriz" dedi.

'SAGOLSUN ESIM SIFIR ATIK PROJESINI BASLATTI'

Mugla'nin "susuzluktan kavruldugu" ve "sik sik sel baskinlarina ugradigi" ifadelerini kullanan Erdogan "Gelin bu dönem Bodrum’u AK Parti belediyeciligi ile tanistiralim. Sag olsun esim sifir atik projesiyle ilgili yogun bir çalisma baslatti. Her yerde sifir atik projesini yayginlastirdik" diye konustu.

TUNÇ SOYER VE ALPER TAS'I HEDEF ALDI

Cumhur Ittifaki için "pazara kadar degil mezara kadar devam edecegiz" diyen Erdogan, CHP'nin Izmir adayi Tunç Soyer ve Beyoglu adayi Alper Tas için ise "evlere senlik" ifadesini kullandi. Erdogan "Zillet ittifaki liste kavgalarinin, ayak oyunlarinin, dövüsün, çekisin içinde bogulmus durumda. Üstelik Izmir’den (Tunç Soyer) ve Beyoglu’na (ÖDP Baskanlar Kurulu Üyesi Alper Tas) kadar pek çok yerde öyle adaylar gösterdiler ki tam evlere senlik" diye konustu.


Mustafa Sentop Meclis Baskanligi için basvurusunu yapti

Meclis Baskanvekili Mustafa Sentop, Meclis Baskanligi için adaylik basvurusunu yapti.

TBMM Baskanvekili ve AKP Tekirdag Milletvekili Mustafa Sentop, Meclis Baskanligi için adaylik basvurusunu yapti.

MUSTAFA SENTOP KIMDIR?

1968 Tekirdag dogumlu olan Mustafa Sentop, 1986 yilinda Tekirdag Imam Hatip Lisesi'ni bitirmesinin ardindan 1991 yilinda Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Sentop, Teklif Aylik Hukuk Dergisi'nin kuruculari arasinda yer aldi ve 1988–1991 yillari arasinda Genel Yayin Yönetmenligini yürüttü. Yüksek Lisans ve doktorasini Marmara Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alaninda yapti.

1992 yilinda avukatli stajini tamamlayip 1993 yilinda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde arastirma görevlisi olarak çalismaya basladi. 2002 yilinda Doktor, 2005 yilinda Doçent, 2011 yilinda Profesör oldu. Marmara Üniversitesi disinda Fatih, Maltepe, Isik, Dogus ve Istanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesi'nde Dekan Yardimciligi, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeligi görevlerinde bulundu. Ekonomik ve Sosyal Arastirmalar Merkezinin (ESAM) Istanbul Baskanligi görevini yürüttü.

Ilk defa 2011 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti Istanbul milletvekili olarak meclise girdi.

Milletvekilligi döneminde Anayasa Uzlasma Komisyonu'nda partisini temsilen görev yapti. 30 Eylül 2012 tarihinde gerçeklestirilen 4. Adalet ve Kalkinma Partisi Olagan Kongresi'nde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MYK) üyesi seçildi ve seçim islerinden sorumlu Genel Baskan yardimcisi oldu. Genel Baskan Yardimciligi görevi 12 Eylül 2015 tarihinde gerçeklestirilen 5. Adalet ve Kalkinma Partisi Olagan Kongresi sonrasi bitti. Haziran 2015 ve Kasim 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar meclise girdi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapilan genel seçimlerde Tekirdag milletvekili seçildi. 8 Temmuz 2018 tarihinde Adalet ve Kalkinma Partisi tarafindan Türkiye Büyük Millet Meclisi Baskanvekili seçildi.

 


Rusya: ABD, Venezuela sinirina birlik ve silah gönderiyor

Rusya Disisleri Bakanligi Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin yarin Venezuela muhalefetiyle gerçeklestirecegi provokasyon öncesi Venezuela sinirina özel kuvvet birlikleri ve silah gönderdigini söyledi.

Haftalik basin toplantisinda Venezuela muhalefetiyle ABD'nin yarin gerçeklestirmeyi planladigi provokasyon girisimi hakkinda konusan Rusya Disisleri Bakanligi Sözcüsü Mariya Zaharova, "Venezuela'daki gelismelerde kritik bir noktaya gelindi, bunu herkes anliyor. 23 Subat'ta büyük ve tehlikeli bir provokasyon planlaniyor. Sözde insani yardim konvoyunun Washington'un yönetiminde Venezuela sinirini geçmesi üzerine kurulu bu provokasyon, karsit gruplar arasinda çatismalara yol açmaya gebe. Bu, ülkenin mesru liderini koltuktan indirmeye dönük güç kullanimi için elverisli bir bahane de olusturuyor" dedi.

Zaharova, provokasyonun ABD tarafindan hazirlandigini ve tüm sürecin "savas bilimi" kurallarina göre yürütüldügünü söyledi.

'DÜNYADA CEPHELESME ÇOK KESKIN BIR SEKILDE TIRMANACAK'

Zaharova, "Eger provokasyonun organizatörlerinin planlari gerçeklesirse bu, saldirgan ABD dis politikasinin yeni bir seviyeye çiktigi, askeri macera yoluna girdigi anlamina gelecek" dedi.

Bu konuda uyarida bulunan Rus sözcü, "Ancak bu asagi yönde bir yol. Dünyada gerilim ve cephelesme çok keskin bir sekilde tirmanacak" ifadelerini kullandi.

'ABD ÇALDIKLARINI GERI VERSIN'

Venezuela yetkilileri de ABD'nin "yardim" adi altinda gerçeklestirdigi provokasyon girisimlerine tepki gösteriyor.

Venezuela Devlet Baskan Yardimcisi Delcy Rodríguez konuyla ilgili açiklamasinda "ABD'nin Venezuela halkina yapabilecegi en iyi insani yardim çaldiklari kaynaklarimizi bize geri vermek" demisti.

ILGILI HABER
Venezuela: ABD'nin bize yapabilecegi en büyük yardim çaldigi kaynaklarimizi geri vermek


Dünya gençliginden Venezuela halkiyla dayanisma mesaji

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu emperyalist askeri müdahaleye karsi Venezuela halkiyla dayanisma mesaji yayimladi.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Bolivarci Venezuela Cumhuriyeti’ne karsi yürütülen emperyalist saldirilari kinayan bir dayanisma mesaji yayimladi.

Mesajda diger hükümetlerle birlikte ABD hükümetinin cesur Venezuela halkina boyun egdirmek için her türlü gayrinizami savas yoluna basvurdugu vurgulandi ve yalanlar üretmenin emperyalist mekanizmanin parçasi oldugu hatirlatildi.

Venezuela Cumhuriyeti’ni insani yardima engel olmak, barisçil gösterilere karsi siddet kullanmakla suçlayan Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi’nin karar tasarisi hakkinda "insan haklariyla ilgili ciddi endise belirterek bir kez daha aldatma ve karalamaya basvuruyorlar" denilen mesajda, ABD’nin askeri bir müdahaleye hazirlandigina isaret edildi.

Devrimci gençlikle, Venezuela halkiyla ve Anayasal Baskan Nicolas Maduro Moros’la dayanismasini vurgulayan WFDY, dünya gençligini barisi korumaya, Latin Amerika ve Karayipler’de yeni bir emperyalist askeri müdahaleye karsi durmaya çagirdi.

WFDY'nin bir sonraki Genel Kurulu Nisan 2019'da Venezuela'nin baskenti Karakas'ta yapilacak. Bu toplantida ayni zamanda Venezuela'yla dayanisma ziyaretleri de gerçeklestirilecek.


23 bin aile asiyi reddetti, kizamik vakasi patladi!

Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçin, Türkiye'de 2017 yilinda 23 bin ailenin asilanmayi reddettigini belirterek, 'Kizamik ülkemiz için yeniden tehdit olusturuyor. 2016'da 9 vaka görülürken, 2018'in ilk 9 ayinda vaka sayisi 500'ü asti' dedi.

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Bulasici Hastaliklari Önleme Dernegi (BUHASDER) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçin, kizamik hastaliginin özellikle ilkbahar ve kis aylarinda görüldügünü, 2-3 yilda bir tekrarlayan salginlara neden olabildigini söyledi.

Dünyada yilda yaklasik 50 milyon kizamik hastaligi görüldügünü kaydeden Prof. Dr. Yalçin, her yil 2 milyonun üzerinde de kizamik nedenli ölümlerin gerçeklestigini, ölümlerin 5-9 yas gruplarinda daha sik görüldügünü açikladi.

Ukrayna, Romanya, Bosna Hersek, Karadag, Sirbistan, Italya ve Fransa gibi ülkelerde asilama oranlarinin düsük olmasi nedeniyle vaka sayisinda ciddi artislar ve ölümler meydana geldigini açiklayan Prof. Dr. Yalçin, "Türkiye'de 2011 yilinda asi karsitligi 183 iken, 2017 yilinda 23 bin ailenin asilanmayi reddettigi tespit edilmistir. Asiyla ilgili degisik çevrelerce iddia edilen yan etkilerine iliskin uluslararasi çalismalarda yeterli veri bulunmamaktadir" dedi.

ILGILI HABER
Asi karsitligi artiyor: 14 bin çocuk ölebilir!

Asi olmayip da kizamik hastaligina yakalananlarda en sik ölüm nedeninin zatürre hastaligi oldugunu kaydeden Prof. Dr. Yalçin, "Kizamik hastaligi bazen kalbin dis tabakalarini etkiler hatta beyin iltihabina da neden olabilmektedir. Ülkemizdeki olgularda da 2 binli yillarin basinda neredeyse birkaç vakaya düsmüs olmasina karsin, hastaligin 2017'de dünya genelindeki artisi ülkemizde de gözlendi. Türkiye'de 2014'te 572, 2015'te 342, 2016'da 9 vaka görülürken, 2017'de 69 olgu görüldü. 2018'in ilk 9 ayinda vaka sayisi 500'ü asmistir. Tüm bu gerçekler karsisinda asilanmaktan korkmayip, kizamiktan korkmamiz gerektigi gerçegini unutmamamiz gerekiyor. Kizamik asisi hayat kurtariyor" ifadelerini kullandi.

ILGILI HABER
Asi karsiti aile sayisi 12 bini buldu!

Prof. Dr. Yalçin, "Kizamik asisi oldukça etkili bir asidir. Bir kisinin asilanmasi yaklasik 9-10 kisiye koruma saglayabilmektedir. Asilanma oranlarinin yüzde 95 ve üzerinde gerçeklesmesi önem tasimaktadir. Aksi halde virüsün yayginlasmasi hizlanmaktadir" diye konustu. Prof. Dr. Yalçin, öksürme ve aksirmayla yayilan kizamik virüsünün yaklasik 2 saat ortamda canli kaldigini, asilanmayan bireylerin yüzde 90'ini etkiledigini ifade etti.

ILGILI HABER
Asi karsitligiyla bilinen ABD’li gazeteci 26 yasinda gripten öldü


SDG: ABD'nin bölgede 200 asker birakma kararini olumlu bulduk

ABD'nin Suriye'de 200 askerini birakma kararini 'olumlu bulduklarini' belirten SDG Dis Iliskiler Sorumlusu Abdulkerim Ömer, kararin bölgeyi koruyacagini ve diger Avrupa ülkelerini tesvik edebilecegini söyledi.

ABD'nin destekledigi SDG'nin Dis Iliskiler Sorumlusu Abdulkerim Ömer, Reuters'e ABD'nin 200 askerini bölgede birakma kararini degerlendirdi.

"ABD'nin 200 askerini birakma kararini olumlu degerlendiriyoruz" diyen Ömer, "Bu karar, diger Avrupa ülkelerini, özellikle terörle mücadele koalisyonunda yer alan ortaklarimizi askerlerini bölgede birakmalari için tesvik edebilir" degerlendirmesinde bulundu.

'SAM'A BASKI ARACI OLUR'

ABD askerlerinin varliginin "bölgenin korunmasini ve istikrarini saglayacagini" iddia eden Ömer, "Bu güçlerin Suriye krizini çözmek ve diyalogu ciddiye almasi için Sam'a baski araci olacagini" öne sürdü.

Beyaz Saray, dün yaptigi açiklamada, ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardindan "barisi koruma" göreviyle yaklasik 200 askerin bir süre daha bu ülkede kalacagini duyurmustu.

ILGILI HABER
SDG'den ABD açiklamasi: Biz onlarin mücadelede ortagiyiz


Kocaeli Sehir Hastanesi’nde alacaklari ödenmeyen isçiler is durdurdu

Kocaeli Sehir Hastanesi santiyesinde çalisan isçiler dün içerideki alacaklarinin ödenmesi talebiyle is birakti. Bugün ise sirket yetkilileri önceden bildirmeden isçilerin gün ortasinda santiyeyi terk etmelerini istedi. Santiyeyi terk etmesi istenen isçiler arasinda is kazasinda elinden yaralanan raporlu bir isçi de bulunuyor.

Kocaeli Sehir Hastanesinde isçiler sürekli eksik ödenen ücretleri, içerideki alacaklari ve çalisma kosullarina karsi tepki gösteriyor. 6 bin ila 29 bin lira arasinda degisen ücret alacaklari olan isçiler dün santiyede is birakti. Bugün ise sirket yetkilileri tarafindan önceden bildirim yapilmaksizin isçilerin santiyeyi terk etmeleri istendi. Is çikisi verilip verilmedigi henüz belli olmayan isçiler arasinda is kazasinda elinden yaralanan raporlu bir isçi de bulunuyor.

Sehir hastanesinin santiyesinde alacaklari için harekete geçen isçilerin, taseron firma Asen Boya ve ana firma Gama Türkerler’in yetkilileriyle yaptiklari görüsmeden bir sonuç çikmadi. Bir kismi eksik ücret ödenen bir kismi ise uzun süredir ücret alamayan isçilerin 6 bin ila 29 bin lira arasinda alacaklari bulunuyor.

POLIS ISÇILERE ENGEL OLMAYA ÇALISTI

Dün santiye içindeki yönetim binasi önünde toplanarak sirket yetkilileriyle görüsmek isteyen isçilere polis engel olmaya çalisti. Santiyenin devlet-özel ortakli bir isyeri oldugunu belirten polisin isçilere “Buraya karsi yaptiginiz hareketler devlete karsi yapilmis sayilacak” demesi dikkat çekti.

“Burasi devletin ise o zaman devlet hakkimiz olan maaslarin ödenmesini saglasin” diyen isçiler polisin patronlari koruyan tutumuna tepki gösterdi.

Bir süre sonra firma yetkilileri isçilerle görüsmek zorunda kaldi ancak bu görüsmeden bir sonuç alinamadi.

ISÇILERE SANTIYEYI TERK EDIN DENILDI

Aksam saatlerinde dagilan isçiler bugün alacaklarinin ödenmesini beklerken, sirket yetkililerinin isçilerden santiyeyi gün içinde terk etmelerini istedigi ögrenildi. Is çikisi verilecegi önceden bildirilmeden bugün içerisinde aniden bu durum belirtildi.

Santiyede daha önce eli yaralanan bir isçinin is göremez raporunun geçerlilik süresi içerisinde günlük ücretinin isletilip isletilmedigi henüz bilinmiyor. Sözkonusu isçiye de eger is çikisi verildiyse bu durum raporlu oldugu süre dahilinde yapilmis olacak.

BIR ISÇI VINCE ÇIKMISTI

Kocaeli Sehir Hastanesi santiyesinde daha önce de bir baska taseron firmanin isçileri de benzer bir durumla karsi karsiya kalmis ve bir isçinin vincin üzerine çikarak eylem yapmasi sonucu isçiler bir miktar tahsilat yapabilmisti.

YEMEK, BARINMA VE TEMIZLIK MASRAFLARI ISÇIDEN KESILIYOR

Santiyede isçiler zor sartlar altinda çalisiyor. Isçilerin maasindan santiyede ayarlanan yerlerde kalma parasi olarak günlük 10,5 lira ve 3 ögün yemek için 17,5 lira kesiliyor. Ayrica isçilerin kullandigi sabundan tuvalet kagidina kadar birçok masraf taseron firmalar üzerinden isçilere yansitiliyor.

Geçtigimiz günlerde santiyede çalisan genç bir insaat isçisi tikanan boya pompasini açmaya çalisirken yüksek basinçla boyanin eline püskürmesi sonucu yaralandi. El derisi yirtilan isçi, kimyasal maddenin deri altina girmesi sonucu dört parmagini kaybetme tehlikesi yasadi. 20 gün is görmez raporu verilen isçi, bu sürenin sonunda tekrar muayene olacak. Sözkonusu isçinin de bugün santiyeyi terk etmesi istenen isçiler arasinda oldugu belirtiliyor.

ILGILI HABER
Sehir hastanesi insaatinda kriz firsatçiligi: Isçileri tazminatsiz isten çikardilar


Ekvador'da 7,7 büyüklügünde deprem

Ekvador’da 7,7 büyüklügünde bir deprem meydana geldi.

Ekvador’da 7,7 büyüklügünde bir deprem meydana geldigi ögrenildi.

Peru sinirinda olan depremin, yerin 152 kilometre altinda oldugu bildirildi.

 


Küba'nin yeni anayasasi için referandum 24 Subat'ta yapilacak

Küba 24 Subat günü yeni anayasa için referanduma gidiyor. Anayasa halkin katiliminin oldugu bir süreçle hazirlandiktan sonra halkin onayina sunulacak.

Küba'da yeni anayasa için 24 Subat'ta yapilacak referandumun tüm hazirliklari tamamlandi. 8 milyon Kübalinin oy vermesi beklenen referandum için seçim komisyonlari olusturuldu.

Küba anayasasi, yalnizca meclis tarafindan baslatilacak bir referandum süreciyle degistirilebiliyor. Referandumda Kübalilara "Cumhuriyetin yeni anayasasini onayliyor musunuz?" sorusu sorulacak.

ANAYASA NASIL HAZIRLANDI?

Ülkenin yeni anayasasi halkin dahil edildigi uzun bir süreçle hazirlandi. Üç ay boyunca mahallelerde, isyerlerinde, okullarda ve üniversitelerde toplamda 133 bin 681 toplanti yapildi.

Bu toplantilarda yapilan öneriler dikkate alinarak, taslaktaki maddelerin yüzde 60'i degistirildi. Toplantilarda alinan kararlarla siyasi ve ekonomik kimi konularda önemli degisikliklere gidildi.

Küba'nin mevcut anayasasi da yine ulusal bir referandumla 1976 yilinda kabul edilmisti. Yeni referandumsa 1992 yilinda kabul edilen seçim yasasinin kurallarina göre yapilacak.

Küba yasalarina göre 16 yasindan büyük herkes oy kullanabiliyor. Seçmen kayitlari otomatik olarak yapiliyor.

NEDEN YENI ANAYASA YAPILIYOR?

Küba'nin eski anayasasinin ülkenin ve dünyanin mevcut durumunu ve ihtiyaçlarini karsilamadigi düsünülüyordu. Bunun ardindan ülkede ekonomik iliskileri ve toplumsal düzeni yeniden tanimlayacak bir anayasa için çalismalara baslandi.

Yeni anayasayla birlikte ülkenin gelecek yillarda sosyalist kalkinma için izleyecegi ekonomik ve toplumsal modelin belirginlesecegi belirtiliyor.

Taslakta devlet isletmeleri ulusal ekonominin basat öznesi olarak tanimlaniyor. Öte yandan ülke ekonomisinin gelisimi için yabanci yatirimin önemine de atifta bulunuluyor.

KOMÜNIZM HEDEFI ANAYASADA

Cinsiyet ayrimciligi, etnik ayrimcilik ve engellilere dönük ayrimciliklara iliskin yeni yasaklar getiren yeni anayasada devlet baskaninin meclis tarafindan seçilmesi ve en çok iki dönem görev yapmasi öngörülüyor.

Yeni anayasadan somut küresel kosullar nedeniyle çikartilmasi planlanan komünizm hedefi, yapilan halk toplantilari sonucu yeniden anayasaya konmustu.

Konuyla ilgili konusan Kübali milletvekili Yusuam Palacios, "Gerçek devrimci her zaman mümkün olanin sinirlarini asmaya çalisir, bu yüzden komünizm hedefini sürdürmeliyiz" ifadelerini kullanarak komünizm hedefine bagli olduklarini yineledi.

ILGILI HABER
Küba'da komünizm hedefi anayasa taslagina yeniden eklendi

ILGILI HABER
Yeni Küba Anayasasi: Sosyalist bir anayasa tartismasi

ILGILI HABER
Anayasanin önünde yasayan Küba


Meclis Baskani pazar günü belli olacak: AKP, CHP, HDP ve Iyi Parti'nin adayi belli oldu

Binali Yildirim'in istifasi sonrasi bosalan TBMM Baskanligi için AKP, CHP, HDP ve Iyi Parti'nin adayi belli oldu. Yeni Meclis Baskani 24 Subat pazar günü belli olacak.

AKP'nin Istanbul Büyüksehir Belediye Baskan adayi olan Binali Yildirim'in Meclis Baskanligi'ndan istifasi sonrasi 24 Subat'ta yeni baskan seçilecek.

Meclis Baskanligi için AKP Mustafa Sentop'u aday gösterirken, MHP'nin de destek verecegi Sentop'un yeni Meclis Baskani olmasi bekleniyor.

HDP eski Es Genel Baskan Serpil Kemalbay'i aday gösterirken Iyi Parti'nin adayi Gaziantep Milletvekili Imam Hüseyin Filiz oldu.

CHP'nin Meclis Baskani adayi ise Engin Altay oldu.

 

 


Polisin cinsel saldirisina ugradi, Süleyman Soylu tarafindan hedef gösterildi: Can güvenligimden endiseliyim

Gözaltina alinirken polisin cinsel saldirisina ugrayan, sonrasinda ise Içisleri Bakani Süleyman Soylu tarafindan hedef gösterilen ögrenci Merve Demirel, can güvenliginden endise ettigini açikladi.

Gözaltina alinirken polisin cinsel saldirisina ugrayan, sonrasinda Içisleri Bakani Süleyman Soylu tarafindan hedef gösterilen Merve Demirel, yasadiklarina iliskin açiklamada bulundu.

Türkiye’de tacizin çok yasanan bir durum oldugunu söyleyen Demirel, "Bu durum karsisinda susmayin, annenize anlatin, babaniza anlatin, kadinlar olarak seslerinizi yükseltin denilen ve böyle politikalarla yürütülmeye çalisan bir ülkede kadinin susmasini beklemek korkunç bir sey" diye konustu. 

“Su an tek derdim aileme, kardesime söyledikleri seyler yüzünden bir zarar gelebilir mi?” diyen Demirel, yetkililerin yaptigi açiklamalarin olayi baglamindan kopardigini söyledi. Demirel, “En son geldigimiz noktada kendim ve ailem adina can güvenligimizi düsünüyorum” dedi.

Mezopotamya Ajansi’nda yer alan habere göre, Türkiye’de tacizin çok yasanan bir durum oldugunu söyleyen Demirel, "Bu durum karsisinda susmayin, annenize anlatin, babaniza anlatin, kadinlar olarak seslerinizi yükseltin denilen ve böyle politikalarla yürütülmeye çalisan bir ülkede kadinin susmasini beklemek korkunç bir sey" diye konustu. 

ILGILI HABER
Süleyman Soylu polisin cinsel saldirisini savunmaya devam ediyor: Elimde öyle bir belge var ki!

ILGILI HABER
Gözaltinda polisin tacizine ugrayan ögrenciden açiklama: Haysiyetsizce!

 


Melih Gökçek Ankapark'in maliyeti sorulunca kaçti

CHP Ankara Milletvekili Gamze Tasçier, eski Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek'in maliyeti nedeniyle tartisma konusu olan Ankapark'i gezmesi için kendisine davette bulundugunu, parkin maliyetini gösteren resmi bir belge istemesinin ardindan Gökçek'in 'kaçtigini' açikladi.

Eski Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek tarafindan yaptirilan ve hem maliyeti hem de Atatürk Orman Çiftligi'ne zarar vermesi nedeniyle elestiri konusu olan Ankapark, yeni bir tartismayla daha gündeme geldi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Tasçier, Melih Gökçek'in Ankapark'i gezmesi için kendisine davette bulundugunu, parkin maliyetini gösteren resmi bir belge istemesinin ardindan ise Gökçek'in 'kaçtigini' açikladi.

GÖKÇEK 'BIR KISMINI' AÇIKLAMISTI

Ankara'da Atatürk Orman Çiftligi budanarak yapilan Ankapark, 26 milyon liraya kiraya verilirken, Ankapark'i yaptiran eski Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek, "Geçmisteki harcadigimiz parayla 1.450.000.000 liraya, dolar bazinda yaklasik 450 milyon $’a mal oldu…" demis, "Parasi cebinizden mi çikti?" sorusuna, "Parkin parasi halkin cebinden çikti…" yanitini vermisti.

ILGILI HABER
Gökçek, 'Ankapark 1.450.000.000 liraya mal oldu, parasi halkin cebinden çikti' dedi

 


ITÜ'de Flormar yöneticisinin zor anlari: Isçileri attik ama sor niye attik?

?ITÜ Mezunlar Dernegi tarafindan düzenlenen kariyer etkinligine katilan Flormar Genel Müdür Yardimcisi, ögrencilerin Flormar direnisini hatirlatan sorularini 'o isler sizin bildiginiz gibi degil' diyerek yanitladi.

Istanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Mezunlar Dernegi tarafindan her sene düzenlenen DFS (Different Futures Summit) adli etkinlik, bu sene 20-21 Subat tarihlerinde, ITÜ Ayazaga Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçeklestirildi. Etkinlik katilimcilarini ITÜ mezunu olmus, fakat kariyerlerini mezun olduklari bölümler disinda alanlarda yapmis kisiler olusturuyordu.

Mezun olduklari okula gelen katilimcilarin kendi kariyerlerini anlattiklari etkinligi Türkiye Komünist Gençligi bir bildiri ile protesto etmisti. “Bize Kariyer Masallari Anlatmayin” baslikli bildiride, katilimcilara kisisel maceralarini degil bir zamanlar parçasi olduklari emekçi siniflarin sorunlarini anlatma çagrisi yapilmisti.

ILGILI HABER
ITÜ ögrencilerinden patronlara: Bize masal anlatmayin

'SIZ DAHA KÜÇÜKSÜNÜZ'

Dün, etkinlik kapsaminda söz alan Flormar Genel Müdür Yardimcisi Sevket Çelikkanat, sunumu sonrasinda ögrencilerin sorularini yanitladi.

Çelikkanat, ögrencilerden birinin “Su anki pozisyonunuz itibariyle bir karar vermeniz gerektiginde, mesela isçilerin sendikalasma taleplerine nasil yanit verirsiniz? Su an Flormar’da da bir sendikalasma süreci nedeniyle isten atilan isçiler oldugunu biliyoruz” sorusunu “Buraya firmam adina gelmedim, bu soruyu çikista birlikte konusalim” diyerek yanitladi.

Ardindan söz alan ögrencinin “Sirketinizi temsil etmediginizi söylüyorsunuz, o zaman sunu merak ediyorum: Bizimle ayni siralari paylastiginiz yillarda, su an duayen olarak anlattiginiz patronlar isçileri sendika istedikleri için isten attiklarinda ne hissederdiniz? Bu konudaki tercihleriniz, kariyerinizde belirleyici oldu mu?” sorusunu “Siz daha küçüksünüz, bilmiyorsunuz” diyerek yanitlayan Çelikkanat, sözüne “Türkiye’de ne sirketler sirket, ne sendikalar sendika” diyerek devam etti. Böyle olmadigi için Türkiye’de demokrasinin gelismedigini savunan Çelikkanat “sosyal demokrat oldugunu” belirterek “siz de sektöre girdiginizde göreceksiniz, o isler öyle degil” dedi.

ILGILI HABER
soL HD VIDEO I Flormar: Direnisin sogukla imtihani


Arinç 'Gül ve Davutoglu'nun yeni parti kuracagi' iddiasina iliskin konustu: Affetmeyecegim tek sey...

Ahmet Davutoglu ve Abdullah Gül'ün ayri ayri yeni parti hazirliginda oldugu iddialarina iliskin konusan Bülent Arinç, 'Affetmeyecegim bir tek sey var; AK Parti'nin karsisinda bir baska parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir sey degildir' dedi.

AKP kurucularindan olan eski Basbakan Yardimcisi ve eski Meclis Baskani Bülent Arinç, 11. Cumhurbaskani Abdullah Gül ve eski Basbakan Ahmet Davutoglu'nun yeni parti kuracagina iliskin iddialari degerlendirdi.

AKP'den kopan isimlerin yeni bir parti kuracaklarina ihtimal vermedigini dile getiren Arinç, "Affetmeyecegim bir tek sey var; AK Parti'nin karsisinda bir baska parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir sey degildir. Ama ayrilmistir, AK Parti'ye olan küskünlügü olusmustur. Ama kendi degerini muhafaza etmistir, buna saygi duymali. Ve onlarin AK Parti ile bütünlesmesini temin edecek tedbirler alinmalidir. Benim, bu yasimdan sonra artik bana bu serefleri bahseden partiye ve Genel Baskana bagli olmaktan baska bir seçenegim yok ve bunu da serefle tasiyacagim" diye konustu.

"Bugün bunlar çok yazilip konusuluyor. Ben AK Partiliyim ve AK Partili olmaya devam edecegim. Ben onlarin içerisinde bulundugu sartlari çok iyi bilen ve onlarin hukukunu gözetmeye çok gayret eden bir insanim" diyen Arinç, "Onlarin yasadiklarini Türkiye'de baskalari yasasaydi daha farkli tepkiler verirlerdi. Ben herkesin hem özel hayatina hem kisiligine saygi duyulmasini istiyorum. Bu partide en küçük hizmeti yapmis olandan en büyük hizmetleri yapmis olanlara kadar, reddedilmeden, üstü kapatilmadan, trollerin agzinda parçalanmaya götürülmeden herkese kucak açilmasi ve onlara deger verilmesini arzu ediyorum. Bu yapilmazsa bu dedikodularin arkasi kesilmez. Herkes her seyi söyler. Ben arkadaslarimi seviyorum. Ben AK Parti'den kim ayrildiysa arkasindan 'Oh oldu, ne iyi oldu da gittiler' dememis bir insanim" ifadelerini kullandi.

ILGILI HABER
'Davutoglu yeni partinin 40 ildeki örgütlenmesini tamamladi, Gül beklemede'

 

 


 

* info (et) rssokur.com
RSS linkinizi eklemek için bize mail atınız...